Reklam
DOLAR: 9.31 TL
EURO: 10.8 TL

Abdullah Yılmaz: 2 seçenek vardı istifayı seçtim

3 yıl önce
490 kez görüntülendi

2. Lig Kırmızı Grup’taki Afjet Afyonspor-Menemen Belediyespor maçı öncesinde MHK Başkanı Yusuf Namoğlu’nun, kendisini tehdit ettiğini iddia ederek, hakemliği bırakan Abdullah Yılmaz, FANATİK’e özel açıklamalarda bulundu: “Beni son aradığında sert bir ses tonu ile ‘Çık, doğru düzgün maç yönet! Bu maçtaki yönetimin sonrasında alemi cihan olsan yine maç alamazsın’ dedi.

 

“Öncelikle süreç müsabaka teblikatının yapıldığı gün başladı. Teblikattan yaklaşık 2 ile 3 saat sonra yaşandı tüm olaylar. Kurul Başkanı Yusuf Namoğlu beni aradı. Perşembe günü konuştuk. Kendisi bana ‘Menemen-Afjet Afyonspor maçına gidiyorsun’ dedi. O yüzden ‘Uçak biletini de değiştir İstanbul’a gel’ dedi bana. Tabii ben de şaşırdım. Çünkü daha önceden böyle bir uygulama olmadı. Hiçbir zaman bu seviyede yani 2. Lig ve 3. Lig kategorisindeki bir maç için hiçbir meslektaşım İstanbul’a bireysel toplantıya çağrılmadı.

Daha sonra kendisine Riva’ya mı gelmemi istediğini sordum. ‘Hayır’ cevabını verdi. Atatürk Havalimanı’na ineceğimi beni oradan araba ile aldıracağını söyledi. Görüşüp toplantımızı yapar
akşam geç saatlerde de İzmir’e geçersin dedi. Konuşmamız aynen bu şekilde gerçekleşti.

Bende bu konu ile ilgili yardımcı birimleri arayıp başkanın böyle bir talimatı olduğunu belirtip, biletimi değiştirmelerini istedim. Bunun üzerine biletim iptal oldu, cumartesi günü de uçak biletim değişti. Ben planlamamı bu şekilde yaptım.”

“Daha sonra ertesi gün oldu, işlerimin yoğun olması sebebiyle akşam 17.00 sıralarında iki kez beni aramış başkan. Ben de bu iki cevapsız çağrısı üzerine kendisine 17.25 gibi geri döndüm. Kamuoyuna kendisinin yazılı olarak yaptığı açıklama çerçevesinde söylediklerinin bir kısmını bana iletti. Ama yaptığı açıklamada en can alıcı noktaların hiçbiri yok. Hepsi eksik. Bu anlamda İstanbul’a gelmeyeceğimi direkt olarak İzmir’e geçebileceğimi iletti. Çünkü önceden bildirdiğiniz bir şeyi daha sonra arayarak sert bir dille aşağılayarak, küçümser tavırda konuşarak bana iletti. Kendi açıklamalarında hiçbir hakemin performansı ile ilgili bir durum söz konusu değildir. Bu açıklamalar hemen hemen müsabakalarda olabilecek seslen yapılabilen eksikliklerdir. Hakem arkadaşlarımız arasında yaptığımız konuşmada bunun açılımı, kaşının üzerinde göz var sözleridir. Yani kimi zaman gülebileceğimiz şeyler.”

‘Açıklamaları eksik’

“Daha önce Menemen müsabakası yönettiğimi ve Menemen cephesinin bana tepkisi olduğunu belirtti. Ben de kendi içimde yorumlayarak, ‘Beni bu maça siz atadınız’ diye söylendim. Bu konuda başkanın sözlerinden bana ne olursa olsun güvendiğini ve yönetime karşı dirayetli bir duruş sergilediğini düşündüm. Bir hakeme zaten ‘Menemen’e gidiyorsun’ diyemezsiniz. ‘Menemen-Afjet Afyon maçına gidiyorsun’ demeniz lazım. Son aradığında sert bir ses tonu ile karşısındakini azarlar vaziyette doğru düzgün maç yönet ne demektir! 22 yıllık bir hakeme ne demek istiyorsunuz. Bana değil hiçbir hakeme yapmamanız gereken bir davranış. Bir hakeme bağırarak tehditkar bir söylemde uyarırsanız, olmaz. Bu maçtaki yönetimin sonrası ‘Alemi cihan olsan yine maç alamazsın yönetimine göre ’ demesi konuşmanın özüdür. Benim bu sözlerden anladığım, ya ben gidip suç işleyeceğim ya da kariyerime nokta koyacağım. O sahada 22 kişi var. Kimsenin kul hakkına giremezsiniz. Ben kariyerimi noktalamayı seçtim. Eğer kendisinin biraz namusu, şerefi varsa istifaya davet ediyorum.”

‘İstifa eden hakem bağımsızdır’

Bundan sonraki süreçte, Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulundum. Bundan sonra gerekli doneleri paylaştığıım için fazla konuşmak istemiyorum. İş yargıdadır. Bundan sonra yasal yollarla işimizi halledeceğiz. İstifa etmiş bir hakem bağımsızdır. Yusuf Namoğlu istediği açıklamayı yapabilir. İstifa ettiğim halde nasıl PFDK’ya sevk ediliyorum? Bu gibi hareketler benim gibi maruz kalan hakemleri susturmaya çalıştırmaya yönelik hareketlerdir! Biz Trabzonlu’yuz bize husumet besleyenin, istikbalimizi tehdit edenin, Allah’ın yardımı ve dostlarımızın duası ile ne kimliğine ne de cesametine bakarız.”

‘Meslektaşlarıma örnek olmalı’

Hakem arkadaşlarımız sağolsunlar hepsi ile dostuz. Tüm herkes istisnasız desteklerin iletiyorlar. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İsimlerini söyleyemiyorum, çünkü işlerine aktif olarak devam ediyorlar. Bu olay onlara örnek olmalı. Yollarına dimdik yoluna devam etmeleri gerekir.”

‘Algı yönetme çabaları yanlıştır’

İki tane müsabakanın hakemi değişti mi değişmedi mi diye kamuoyunda tartışılıyor. Namoğlu, o zaman da açıklama yapmıştı. Lig tarihimizde cuma günün oynanmaya başlayan maçların tebligatları istisnasız çarşamba günleri atanır. Ama kendisi açıklamasında perşembe günü atadık ifadelerini kullanıyor. Kendi müsabakamdan örnek verecek olursa Ekim ayının 20’sinde oynanan Adana-Ankaragücü maçının tebligatı çarşamba günü geldi. Bu açıklamayla kamuoyunu yanıltabilirsiniz. Algı yönetme çabaları yanlıştır. Bursaspor-Beşiktaş maçında Mete Kalkavan değişmiştir. Tebligatını çarşamba günü almıştır ancak perşembe günü maç Halil Umut Meler’e teslim edildi. Bu olayı da kamuoyuna sunmak istiyorum.”

‘Benim FYS sistemimi kapatın’

Hala işlerini doğru düzgün yapmıyorlar. Bir hakem istifasını vereli 24 saat olmuş. İstifasını veren bir hakem bu konu ile ilgili belgeleri federasyondan alamaz, ulaşamaz! Hala futbol yönetimim, FYS sistemim (Futbol Federasyonu Bilgi Erişim Ağı) açık durumda. Benim sistemimi kapatın. Bunu kamuoyu ile paylaşıyorum herkes görsün diye. Benim yönettiğim maçları baktığınızda performansımı göreceksiniz. Bir tane kırık notu olmayan hakem nasıl formsuz olabilir anlayamıyorum. Eğer bu müsabakayı çok önemsiyordunuz da neden benim istifam sonrası karşılaşmaya genç bir hakem atadınız. 6 aylık bir hakem nerede 22 yıllık bir hakem nerede…”

‘Aldığım notlar belli’

Şu anki hakemler ile kendi arasında çok fazla jenerasyon farkı var. Bu sebeple çoğu zaman eğitimlerde ve seminerlerde gülünç durumlara düşüyor. Daha hakemlerini tanımıyor. Bir soru soracağı zaman Ahmet’e, Mehmet, Hüseyin’e, Şeref gibi isimler söylüyor. Hakemler buna alıştığı için hakemlerde bzountuya vermiyor. Yani özetle hakemlerini tanımıyor.  Uzun süredir çok sayıda Merkez Hakem Kurulu Başkanları ile çalıştım. İlk kez başıma gelmesi inanılacak bir şey değil. Bir hakem eğer kötüyse arar, ‘Düzgün maç yönet’ dersiniz. Ancak benim aldığım notlar belli. Hangi hakemin kariyeri bir maça bağlı kalıyor. O zaman tüm hakem arkadaşlarımızın her hafta kariyerlerinin bitmesi lazım. Sahada hakemin yüzüne küfrediliyor. Ve bu hakemi 3 gün sonra bir maça veriyorsunuz. Bana bunun izahını yapar mısınız Allah aşkına!”

Serkan Hacıoğlu – FANATİK ÖZEL

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık