Reklam
DOLAR: 9.31 TL
EURO: 10.8 TL

Cihan OKÇU Hakemliği Bırakı

3 yıl önce
531 kez görüntülendi

Sosyal medya hesabından paylaştığı yazıda Cihan şöyle diyor…
Nerden başlasan… 17 yaşındayım namzet hakem oldum; büyük bir şevkle… Ne getirisi olur ne götürüsü olur daha bilecek bir yaş sayılmaz. 18’imde taktım göğsüme kokartı… O günlerden bugünlere dile kolay 12 yıl geçmiş.
Yıllardır sorulur “Neden Türk hakemliği gelişmiyor, ilerlemiyor?” diye… Herkes muzdarip bu konuda, tüm spor camiası… Aslında hiç sormadık kendimize, gelişmesi için önce ben naptım, neyi düzeltim diye… Benim de caçizane bir kaç tespitim olacak, ülkemizin bu büyük yarasına birde kendimce parmak basacağım. Önce Türkiye Futbol Federasyonu ve bağlı kuruluşu Merkez Hakem Kurulluna sözüm; İl Hakem Kurullarına tüm genç hakemlerin kaderleri teslim edilmiş… hakemlerine ne olur ne biter bilmezler, çünkü muhatapları nasıl arz ederse o. Kimin ne derdi var ne sıkıntısı var kimsenin umurunda değil… Dillere hani pelesenk olan “alt yapı” problemi var” cümlesi, ha o işte sözde hep var olup öze indirgenemeyen problem…. Hakem hakkını arar, müvezzir olur, huzur bozan olur, hakkını aramaz derdini kimseler bilmez, birde İl Hakem Kurullarının o meşhur kritikleri vardır. Hani tüm sıkıntıların konuşulduğu! İşte o kritiklerde hakemler nasıl korkak olmalıdır, nasıl hak mücadelesi veremeyeceklerinin vurgu yapıldığı anlardır onlar. Hakem konuşur anarşit olur, susar ilerleyemez kaderi olur. Hak etmeyen, kurula yakın görülen itelenerek bir yerlere getirilmeye çalıştıkları bazıları da cabası..Tabii bunlara kriter işlemez! Gerçeği bir noktadan sonra ilerleme kat edemeyip kazandığı paralar yanlarına kar alır bunların.
Bu camiada olupta bu sıkıntıları bilmeyen yoktur. Biraz şahsıma indirgersem bende 12 yıllık emeğim ve tecrübem dışında yükselme adına çok yol kat edemedim. Çok sevdim, hatta aşıkktım. “Tutkulu sevmek nedir bilenler beni daha iyi anlar.” İnsan sevdiğini terk eder mi? Ben terk ediyorum işte. Mevcut statükoya karşı içimde kendi isyan ateşimi yakarak bırakıyorum. Binlerce gencecik hakemlerin, umutların, tutkuların önünü açmak için bırakıyorum. Henüz 28 yaşındayım ve idealleri olan bir futbol hakemiyim, hakemliğim boyunca adalet olgusunu vicdanım ve kurallara bağlı olmak kaydıyla yerine getirmeye çalıştım, şerefli bir şekilde… Anlım ak, vicdanım hür… Kendi çıkarlarım doğrultusunda değil, adalet ilkesinin kutsallığıyla ilerledim. Şimdi gelelim yine türk futbolunun kanserli hücresi haline gelmiş problemlerine, “hakemlik neden ilerlemiyor?” sorusuna… Denetim mekanizması adalet terazisini eşit tutmadıkça kanserli hücre tüm vücutta metastaz yapmaya mahkum olcaktır. Yerel yönetimleri belirlerken ikircikli davranışlara müdahale etmeyip, şeffaflığın “Ş”sinin olmadığı, kişilere göre kriterlerin belirlendiği, sorunları halı altına silkelemekten vazgeçmedikçe biz sadece konuşabileceğiz, ötesine geçme şansımız da yok zaten. Şimdi futbol yönetiminin en üst makamına soruyorum. Bir genç neden ideallerinden vazgeçsin? Neden bir gencin umudu ve Türk futbolunun kurtuluşlarından biri olan adil yönetimi kendine prensip edilmiş ama hiç akrabası, lobisi olmayan gençleri teşvik etmeyesiniz? Aslında hepimiz teşhisin ne olduğunu biliyoruz. Çözümünde adalet ve o adaleti oluşturan vicdan olduğunun farkına varmalıyız.
Hakemliğim boyunca bende emeği olan Merhum Oğuz UĞURLU, Mustafa ÇULCU, Muhittin BOŞAT, Sabri ÇELİK, Adil UÇANKAN, Yusuf YILMAZ, Murat OKSAY, Muzaffer URLU’ya şükranlarımı sunuyorum. Hoşçakal… 12 yıllık alın terim, emeğim, futbol sevdam! Elvada.
Hakem
Cihan OKÇU
Diyarbakır Bölgesi İl Hakemi
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık