Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

DEV TURNUVADA HAKEM ŞOKU !

3 yıl önce
1.009 kez görüntülendi

DEV TURNUVADA HAKEM ŞOKU!

Üç büyükler arasındaki dostluk bağlarını kuvvetlendirmek adına düzenlenen üçlü turnuvada görev alan hakemler camiada şok etkisi yarattı. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray U21 takımlarının birbirleriyle karşılaştığı ve üç kulübün de resmi televizyonlarından canlı yayınlanan maçlarda Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, Bölgesel Hakem Kurulu ve İstanbul İl Hakem Kurulu’nun bilgisi dışında bazı hakemler görev yaptı.

Son dönemde karşılıklı söylemlerle aradaki buzları eritmeye çalışan üç büyük kulüp, U21 takımları için bir turnuva düzenleyerek dostluğun pekiştirilmek istendiğini gösterdi. Florya Metin Oktay Tesisleri’nde düzenlenen üçlü turnuvada takımlar sırayla birbiriyle karşılaşırken müsabakalar BJK TV, FB TV ve GS TV’den de canlı yayınlandı. Buraya kadar her şey oldukça güzel giderken maçların oynandığı sırada dikkat çeken bir detay vardı. Karşılaşmaları yöneten hakemler, Bölgesel Hakem Kurulu veya İl Hakem Kurulu tarafından görevlendirilen, Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı ve vizeli hakemler değildi. Geçtiğimiz sezon Merkez Hakem Kurulu’nun özel maç ve turnuvalara hakem atanmasıyla ilgili İl Hakem Kurulları’na gönderdiği kesin talimatın aksine bu önemli turnuvada kurulların bilgisi olmadan, farklı kuruluş veya şirketlere bağlı veya vizesini yaptırmayan hakemlerin görev yapması tepki çekti.

Geçtiğimiz sezonun sonunda, vize koşularının 2400’den 2600 metreye çıkarılmasıyla Türkiye genelinde olduğu gibi İstanbul’da da birçok hakem başarısız olmuştu. İstanbul’da koşuyu koşamayıp vizesini yaptıramayan ve yeni sezonda amatör müsabakalarda görev yapamayacak 500’e yakın İl Hakemi’nin hakemliğe olan özlemlerini gidermek için bazı turnuva ve özel maçlarda görev almaları, İl Hakem Kurulu ve Bölgesel Hakem Kurulu’na olan tepkiyi artırdı. Buna karşın vize yaptıramayan veya tepki amaçlı olarak vize koşularına katılmayan hakemler ise Mayıs ayında aniden gelen talimat değişikliği ve Merkez Hakem Kurulu 1. Bölge Sorumlusu Ahmet Erdoğan’ın tutumları nedeniyle hakemliği bırakmak zorunda kaldıklarını söylüyor.

Daha önceki yıllarda sezon öncesinde SAL ve BAL takımlarının hazırlık maçlarında Bölgesel Hakemler ve İl Hakemleri görev alırken bu yıl sezonun başlamasına kısa bir süre kala böylesine önemli bir turnuvada hem de canlı yayınlanan maçlarda adı sanı bilinmeyen, Türkiye Futbol Federasyonu’na dahi bağlı olmayan isimlerin görev yapması, genç hakemlerin de moralini bozdu. Mayıs ayından bu yana liglerde düdük çalmayan, bayrak kaldırmayan İl Hakemleri ve Bölgesel Hakemler yeni sezona hazır girebilmek adına bir aydan fazla süredir antrenmanlarını sürdürürken kendilerine yapılan bu haksızlığa tepki gösterilmesini istiyorlar. Üç büyükler arasındaki turnuvada yaşanan hakem şokuna karşı Bölgesel Hakem Kurulu ve İl Hakem Kurulu’ndan şu ana kadar herhangi bir tepki gösterilmemesi ise sezon öncesi de sezon içinde de büyük emekler veren, camiaya büyük hizmetlerde bulunan genç hakemleri üzüntüye sevk etti. Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde ne tür gelişmeler yaşanacağı merakla bekleniyor.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık