Reklam
DOLAR: 9.31 TL
EURO: 10.8 TL

TBMM’DEN ŞOK KARAR: “TFF KURULLARI BAĞIMSIZ DEĞİL!”

3 yıl önce
543 kez görüntülendi

TBMM’DEN ŞOK KARAR: “TFF KURULLARI BAĞIMSIZ DEĞİL!”

Türkiye Futbol Federasyonu Eski Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Aşçıoğlu’nun kendisine verilen cezalar sonrası TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsmanlık) şikayet ettiği TFF kurulları aleyhine ağır kararlar çıktı.
Yıldırım Demirören’in eski yönetim kurulunda yer alan Yaşar Aşçıoğlu, TFF kurullarının kendisine verdiği cezalar sonrası görevinden istifa ederek PFDK ve Tahkim Kurulu’nu hukuka aykırı, mesnetsiz kararlar vermekle suçlamıştı. TFF’den istifa ettikten sonra 7 Nisan 2017’de PFDK ve Tahkim’in kendisine verdiği cezalar sonrası TFF kurullarını TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikayet eden Aşçıoğlu, kendisi hakkında verilen kararların yok hükmünde sayılmasını talep etmişti. Eski yönetici Aşçıoğlu’nun bu talebini değerlendiren Ombudsmanlık, TFF kurullarının bağımsız olmadığını ve ‘İyi Yönetim İlkeleri’ne uymadığını ortaya koydu. TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından, PFDK’nın Aşçıoğlu’na verdiği ve Tahkim’in de onadığı cezaların yok hükmünde sayılmasıyla ilgili TFF’ye iletilmek üzere 4 maddelik tavsiye kararı çıkarıldı. TFF kurullarının bağımsız olmadığı ve bu konuda gerekenlerin yapılması gerektiği vurgulanan tavsiye niteliğindeki kararlar şu şekilde:

1- TFF Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında yapılacak olan soruşturma ve yargılamalar FIFA Etik Kodu ve TFF mevzuatları da göz önüne alınarak hukuka uygun yapılmalı.

2- TFF Statüsü’nde, Disiplin Kurulu Talimatı ve Tahkim Kurulu Talimatlarında tarafsız ve bağımsızlığı sağlayacak çalışmalar yapılmalı.

3-Tahkim Kurulu kararları gerekçeli şekilde hazırlanmalı bu hem taraflara verilmeli hem de TFF’nin internet sitesinden yayımlanmalı.

4- TFF, iyi yönetim ilkelerinden “kanunlara uygunluk”, “şeffaflık”,“hesap verilebilirlik”, “nezaket”, kararların gerekçeli olması” ilkelerine uygun davranmalı.

FETÖ MAĞDURU HAKEM VE GÖZLEMCİLER DE ŞİKAYETÇİ OLDU

Yaşar Aşçıoğlu hakkında çıkan kararlar sonrası FETÖ ile bağlantıları bulunduğu iddiasıyla Federasyon’la ilişkileri kesilen bazı eski MHK üyeleri ile hakem ve gözlemcilerin de TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu’na aynı şikayetlerde bulunduğu bilgisine ulaşıldı. Ombudsmanlık tarafından bu başvurularla ilgili kararların da TFF’ye iletildiği ifade edilirken Federasyon’dan konuyla ilgili bir açıklama henüz gelmedi. TFF’nin, resmi sürenin dolmasından sonra haksız yere görevlerinden ihraç edilen MHK üyesi, hakem ve gözlemcileri kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık