Reklam
DOLAR: 9.31 TL
EURO: 10.8 TL

BİZDE OLSA NE OLURDU!!

3 yıl önce
830 kez görüntülendi

BİZDE OLSA NE OLUR DU!!!
Geçtiğimiz gün UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Turu’nda Avusturya ekibi Sturm Graz’ın Güney Kıbrıs Rum Kesimi temsilcisi AEK Larnaca’yı ağırladığı karşılaşma konuk takımın 2-0’lık üstünlüğüyle sürerken 75. dakikada ev sahibi ekip tribünlerinden atılan yabancı bir madde Yardımcı Hakem Fredrik Klyver’ın yaralanmasına sebep olmuştu. Başına gelen yabancı madde nedeniyle kanlar içinde yerde kalan Klyver’ın yaralanması nedeniyle müsabaka yarım saat boyunca duraklamış, maçın kalan bölümünde dördüncü hakem Klyver’ın yerine görev yapmıştı. İzleyenleri hayretler içerisinde bırakan bu görüntüler sonrası konuyla ilgili yaptığımız haberin ardından birçok hakemin aklına “Benzer olaylar Türkiye’de ne yapmamız gerekiyor?” sorusu geldi.

Futbol, bilindiği gibi Futbol Oyun Kuralları kitabına bağlı yönetilen bir oyundur. Bu kitapta hakemin yetki ve görevlerini açıklayan Kural 5’in “Dışarıdan Müdahaleler” başlıklı bölümünde şu ibare yer almaktadır:
“Seyirci tarafından atılan bir cisim hakeme, bir oyuncuya veya bir takım görevlisine isabet ederse, olayın ciddiyetine bağlı olmak üzere hakem maçında
– devam etmesine izin verebilir,
– durdurabilir,
– geçici olarak erteleyebilir veya
– tatil edebilir.”

Hakemler, müsabakaları yönetirken Futbol Oyun Kuralları’nın yanı sıra bir de bağlı oldukları federasyonların talimat ve statülerini dikkate alırlar. Ülkemizde de bağlı olunan Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Müsabaka Talimatı’nın 19. maddesinde “kavgaya veya saha olaylarına sebebiyet verilmesi ve bu eylemler dolayısıyla müsabakanın oynanamaması veya müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması hallerinde hakem müsabakayı tatil ettiğini ilan eder” ifadelerine yer verilmiştir.
UEFA, kendi düzenlediği organizasyonlarda Futbol Oyun Kuralları kitapçığında belirtilen eylemlerden herhangi birine uygulatabilir. Bununla birlikte Türkiye Futbol Federasyonu da yine Futbol Oyun Kuralları’na bağlı kalmak şartıyla kendine en uygun eylemi uygulatma hakkına sahiptir. Buna göre ülkemizde bu tür olaylar yaşandığı takdirde hakemlerimiz, Futbol Müsabaka Talimatı’na göre karşılaşmayı tatil etme hakkına sahiptir.
TFFHGD HAKEMLERE SAHİP ÇIKIYOR MU?
Kural ve talimatların böyle olmasına rağmen ülkemizde üzerilerinde kurulan baskıya karşı yeterince savunulmadıklarına düşünen hakemlerimizin, takımdan takıma değişen kararlar almak zorunda kaldığını da anımsıyoruz. Hakemlerimiz bu nedenle hem Merkez Hakem Kurulu’ndan hem de soyunma odaları basılıp gece yarılarına kadar rehin tutulan hakemlerimize hiçbir şekilde sahip çıkmayan, bu ürkütücü duruma dahi sessiz kalan TFFHGD’den bundan sonraki süreçte daha duyarlı olmalarını bekliyor.
Hakem Dünyası olarak sporda her türlü şiddete karşı olduğumuzu belirtir, benzer olayların ne ülkemizde ne de dünyanın herhangi bir yerinde tekrarlanmamasını dileriz.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık