Reklam
DOLAR: 9.31 TL
EURO: 10.8 TL

FIFA HAKEMİ ÖZKAHYA’DAN KURAL HATASI TARTIŞMASI!!

3 yıl önce
599 kez görüntülendi

FIFA HAKEMİ ÖZKAHYA’DAN KURAL HATASI TARTIŞMASI!!

 

Beşiktaş ile Antalyaspor arasında oynanan maçın 72. dakikasında yaşanan ilginç an, kural hatası tartışmaları başlattı…

 

Spor Toto Süper Lig’in 3. haftasında Antalyaspor’un Vodafone Park’ta Beşiktaş’ı 3-2’lik skorla devirdiği maçın 72. dakikasında ilginç bir an yaşandı.

Beşiktaş’ın gelişen atağı sırasında Antalyasporlu oyuncuların müdahalesiyle taca doğru çıkan topu Beşiktaş Kulübü tercümanlarından Halil Yazıcıoğlu eline alıp Caner Erkin’e verdi.

Caner tacı kullanırken, FIFA Kokartlı Yardımcı Hakem Kemal Yılmaz’ın uyarısı sonucunda topun dışarı çıkmadan ele alındığı anlaşıldı ve maçın hakemi FIFA Kokartlı Halis Özkahya, oyunu durdurup maçı hakem atışıyla devam ettirdi.

 

KURAL HATASI VAR MI?

 

Futbol Oyun Kuralları kitabının “Oyuncular” başlıklı 3. kuralının “Oyun Alanında Fazladan Kişi Olması” ile ilgili 7. Maddesi gereğince bir takım görevlisi, yedek oyuncu, değiştirilmiş oyuncu veya ihraç edilmiş bir oyuncu tarafından müdahale söz konusuysa, oyun direkt serbest vuruş veya penaltı vuruşuyla tekrar başlatılır.

Buna göre söz konusu pozisyonda mücadelenin Antalyaspor lehine direkt serbest vuruş ile başlaması gerekiyordu. Maçın hakemi Halis Özkahya ise oyunu hakem atışıyla başlatmıştı.

 

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

 

Talimatlar gereği bir müsabakada kural hatası yapılması ve bu hatanın sonuca etki etmesi halinde kulüplerden gelecek itiraza bağlı olarak Türkiye Futbol Federasyonu maçın tekrar oynanmasına hükmedebilir. Ancak Beşiktaş – Antalyaspor karşılaşmasında yapılan kural hatası sonuca doğrudan etki etmediğinden, Antalyaspor’un maçı kaybetmesine sebep olmadığından ve Antalyaspor cephesinin kural hatası itirazıyla federasyona başvurmayacağından maçın tekrar edilmesi beklenmiyor.

Bu nedenle Türkiye Futbol Federasyonu’nun herhangi bir yönetim kurulu toplantısına bağlı kalmaksızın müsabaka sonucunu Antalyaspor lehine 3-2 tescil etmesi bekleniyor.

 

HATA BEŞİKTAŞ ALEYHİNE OLSAYDI NE OLACAKTI?

 

Öte yandan aynı kural hatası Beşiktaş aleyhine yapılmış olsaydı ve sonuca etki etseydi olaylar çok daha farklı gelişecekti. Geride olduğu müsabakada böyle bir hataya maruz kalan siyah-beyazlı ekip maçı kaybettiği takdirde kural hatası itirazıyla Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuruda bulunacak ve gerekli incelemeleri yapan TFF Yönetim Kurulu büyük ihtimalle müsabakanın tekrar edilmesine karar verecekti.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık