Reklam
DOLAR: 8.86 TL
EURO: 10.3 TL

DERBİYE ATANMASI BEKLENEN AYDINUS DİNLENDİRİLECEK Mİ?

3 yıl önce
580 kez görüntülendi

DERBİYE ATANMASI BEKLENEN AYDINUS DİNLENDİRİLECEK Mİ?

 

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, Sporx.com’a VAR sistemiyle alakalı çarpıcı açıklamalar yaptı. Özellikle milli maç arasından sonra oynanan lig karşılaşmalarında eleştirilerin odağı haline gelen VAR’ın gereğinden fazla tartışma konusu haline getirildiğini belirten Namoğlu, “Bunun nedeni bazı hakem arkadaşlarımızın uygulamadaki ufak tefek hataları ama en önemli faktörü bizlerin dışında kalan futbolun diğer öğelerinin VAR protokolünü bilmemelerinden kaynaklı yorumlarıdır” dedi.

VAR sisteminin uygulandığı Almanya ve İtalya gibi ülkelerde geçtiğimiz sezon ciddi problemler yaşandığını dile getiren MHK başkanı, futbolseverleri sabırlı olmaya davet ederken Türkiye’nin diğer ülkelere oranla VAR sistemine geçişte çok daha iyi konumda olduğunu söyledi.

Hata Yapan Hakem Dinlendirilecek!

Bu hafta özellikle Galatasaray – Kasımpaşa karşılaşmasındaki tartışmalı kararlarla gündeme gelen VAR sistemi ile ilgili eğitimler için Murat Ilgaz’la birlikte ciddi çalışmalar yaptıklarını aktaran Yusuf Namoğlu, “Her hafta her maçın hakem – VAR diyaloglarının ses kayıtlarını tek tek dinleyerek ilgili hakem ve VAR operatörlerinin doğrularını ve yanlışlarını yüzlerine söylüyoruz” dedi. Tüm uyarılara rağmen uygulamada hata yapan hakem ve VAR hakemlerinin olduğunu söyleyen Namoğlu, “Ofsayt için VAR’a gitmemesi gerekirken ‘Bir bakayım’ diye giden var. Yine yoruma açık tartışılır penaltı pozisyonunda ‘Bir de şu açıdan bak’ diye hakemi VAR’a gönderen, hata yapan VAR’larımız var. Bunları biz defalarca uyardık. Hata yapan bir iki hakem arkadaşımız oldu bunlar dinlenecekler” ifadelerini kullandı.

Namoğlu, Fırat Aydınus’u mu Kastetti?

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu’nun “Hata yapan arkadaşlarımız oldu, bunlar dinlenecekler” ifadeleri kamuoyunda Galatasaray – Kasımpaşa karşılaşmasındaki hatalı penaltı kararıyla gündeme gelen Fırat Aydınus’a bir gönderme olarak algılandı. Haftanın bu önemli maçında VAR hakemi olarak görev yapan Aydınus, Bülent Yıldırım’ın Kasımpaşa lehine çaldığı penaltı ve Galatasaray’ın son anlarda Onyekuru’yla bulduğu golün iptali konularında oldukça eleştiri almıştı. Buna rağmen geçtiğimiz sezondan bu yana ligin en formda hakemi olarak gösterilen Aydınus’un önümüzdeki hafta oynanacak Fenerbahçe – Beşiktaş derbisini yönetmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Tecrübeli hakeme bu hafta VAR görevleri dışında maç verilmemesi de bu beklentiyi doğrular nitelikteydi. Ancak Namoğlu’nun VAR’da hata yapan hakemlerin dinlendirileceğiyle ilgili açıklaması, akıllara “Fırat Aydınus, derbiye atanacak mı?” sorusunu getirdi.

 

 

Aydınus’a Yine VAR Görevi!

Öte yandan Namoğlu’nun açıklamaları sonrası okların çevrildiği Fırat Aydınus’a bu akşam oynanan ve Halis Özkahya’nın yönettiği Aytemiz Alanyaspor – Trabzonspor maçında bir kez daha VAR görevi verildi. Bu gelişme üzerine Galatasaray – Kasımpaşa maçındaki hatalardan Hakem Bülent Yıldırım’ın sorumlu tutulduğu düşünülmeye başlandı. Cuma günü maç yöneten Yıldırım’ın geriye kalan üç günde hiçbir müsabakada VAR olarak görevlendirilmemesi de dikkat çekti. Dolayısıyla Fırat Aydınus için yeniden derbi yolu açıldı.
Konuyla alakalı ne tür gelişmeler yaşanacağı ve merakla beklenen Fenerbahçe – Beşiktaş derbisine kimin atanacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık