Reklam
DOLAR: 9.31 TL
EURO: 10.8 TL

TFF’YE ŞOK! 6 İSİM SAVCILIĞA GİDİYOR!

3 yıl önce
907 kez görüntülendi

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası görevden uzaklaştırdığı MHK üyesi ve gözlemciler, Ombudsmanlık’ın kararı sonrası savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

Sporx’in haberine göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından (Ombudsmanlık) TFF içerisinde FETÖ-PYD’ye yönelik operasyon sırasında hak ihlaline uğradıkları kesin olarak tespit edilen isimler, TFF aleyhine “görevini kötüye kullanma” iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunacak. Bu gelişme üzerinde Federasyon yönetimi ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kaldı.

GÖREVE İADELERİ İSTENDİ

Ombudsmanlık tarafından TBMM’ye sunulan ve 250 sayfayı aşan “Spordaki Hak İhlalleri ve Denetim” konulu çalıştay raporunda geniş bir şekilde yer alan bu durumla ilgili olarak TFF’nin konuyla ilgili bilgi edinme kanununa aykırı davrandığı, kanunlara uygunluk, şeffaflık, hesap verebilirlik ve nezaket ilkelerine uygun davranmadığı belirtildi. Dönemin Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş ve Kamu Denetçiliği Kurumu Baş Denetçi Şeref Malkoç gibi isimlerin imzası olan raporda eski MHK Üyesi İsmet Cengiz, Gözlemciler İbrahim Aşa, Ekrem Değirmenci, Metin Cevahir, Ömer Akyürek ve Elvan Kuzeytepe’nin göreve iadeleri istendi.

“TFF ‘NEZAKET’ İLKESİNE UYGUN DAVRANMADI!”

Öte yandan yine aynı raporda Türkiye Futbol Federasyonu hakkında Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu’nun 18. maddesi kapsamında bilgi ve belgeleri iletmediği, başvuranın bilgi edinme taleplerini 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu’na aykırı olarak yanıtsız bıraktığı, bu anlamda kanunlara aykırı davrandığı ifade edildi. Ayrıca TFF’nin konuyla ilgili soruşturma sırasında Kamu Denetçiliği Kurumu’na ilettiği yanıtta üsluba dikkat etmeyerek “nezaket” ilkesine uygun davranmadığı da vurgulandı.

6 İSME SAVCILIK YOLU AÇILDI

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından meclise sunulan 250 sayfalık raporda TFF tarafından gerçekleştirilen hak ihlallerine geniş yer ayrılması ve federasyonun görevini kötüye kullandığının belirtilmesi üzerine FETÖ operasyonu sırasında görevden alınan, sonrasında ise mağduriyetleri Ombudsmanlık tarafından kesin karara bağlanan 6 ismin TFF aleyhine suç duyurusunda bulunma imkanı oluştu. Söz konusu raporda görevden uzaklaştırılan bu 6 isim hakkında MİT; İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Savcılık ve Emniyet Genel Müdürlüğü nezdinde (Asayiş Daire Başkanlığı, Terörle mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele) yapılan başvurularda FETÖ/PDY ile ilgili herhangi bir bağlantıya rastlanmadığı bilgisine yer verildi. TFF’nin görevden almaları gerçekleştirirken böyle bir güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmadığı bilgisi de raporda yer aldı.

Daha önce sitemizde yer alan haberde de belirttiğimiz üzere TBMM Kamut Denetçiliği Kurumu, mağduriyetleri kesinleşen 6 isimle ilgili TFF’ye tavsiye niteliğinde bir karar sunmuş ve mağduriyetlerin giderilmesi için 30 günlük süre tanımıştı. Ancak TFF hukukçularının FIFA ve UEFA nezdinde sorun yaşanabileceğini öne sürerek bu karara uymayacaklarını belirttikleri de ortaya çıktı. Raporda konuyla ilgili Kamu Baş Denetçisi Av. Şeref Malkoç’un ifadelerine de yer verildi. Malkoç açıklamasında “Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan müracaatlar vardı.ve bu müracaatları değerlendirdik, ardından TFF’den bilgi ve belge istedik. TFF verdiği cevapta Anayasanın 59’uncu maddesini ileri sürdü ve ardından dedi ki ‘Bizim kararlarımıza karşı hiçbir yargı merciine başvurulamaz.’ Son derece nezaketsiz bir cevaptı bu tabii. Demokraside denetimsiz hiçbir kurum olamaz” sözlerine yer verdi.

Tüm bu gelişmeler üzerine Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ve ilgili hukuk kurulları içerisinde ne tür gelişmeler yaşanacağı merakla bekleniyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık