Reklam
DOLAR: 9.31 TL
EURO: 10.8 TL

U15 DERBİSİNDE SKANDAL HATA!

3 yıl önce
1.274 kez görüntülendi

U15 DERBİSİNDE SKANDAL HATA!

 

Geçtiğimiz hafta sonu Spor Toto Gelişim Ligi Elit U15 Kategorisi’nde oynanan Galatasaray – Beşiktaş derbisinde inanılmaz bir olay yaşandı.
İstanbul İl Hakem Kurulu tarafından böylesine önemli bir maça atanan Hakem Ahmet Yakup Akçal, statüye aykırı bir şekilde hareket etti. Akçal, maçın süresiyle alakalı bilgiyi Gelişim Ligleri Statüsü yerine Amatör Liglerde Uygulanacak Esaslar kitapçığından alınca olanlar oldu.

14 Ekim Pazar günü Florya Metin Oktay Tesisleri’nde oynanan ve GS TV’den canlı yayınlanan maçın ilk yarısını 40 yerine 35 dakika oynatan hakem, bir anda hem sahadakilerin hem ekran başındakilerin büyük bir şaşkınlık yaşamasına neden oldu. İlk yarının son düdüğünü 5 dakika erken çalan Akçal, iki takım antrenörlerinin sahaya girip kendisini uyarması üzerine hatasını fark etti ve yardımcılarını yerine göndererek maçı kaldığı yerden devam ettirdi. İtirazlar üzerine olması gerektiği 40’ar dakikalık iki devre halinde oynanan maçı Beşiktaş deplasmanda 2-1 kazandı ve liderliğini sürdürdü.

SUÇLU HAKEM Mİ İHK Mİ?

U15 kategorisi de olsa bir derbi maçta yaşanan bu skandal olay sonrası akıllara bu hatanın sorumlusunun kim olduğu sorusu geldi. Hakem Ahmet Yakup Akçal’ın derbi maçı yönetmeye giderken statüyü okumadığının ve amatör liglerdeki U15 kategorisi kurallarına göre maçı yönetmesi tepki çekerken lisansını 10 yıla yakın bir süre önce almasına karşın kariyerinde yöneteceği ilk derbi maç olan bu hakemi böylesine önemli bir maça atayan İl Hakem Kurulu da eleştiri oklarının hedefi oldu. Sosyal medya üzerinden İHK’ye gelen tepkilerin büyük çoğunluğunda ise “Hakemlere yeterince eğitim verilmiyor mu?” sorusu soruldu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık