Reklam
DOLAR: 9.31 TL
EURO: 10.8 TL

İSTANBUL İHK’DE BÜYÜK SAHTECİLİK!

2 yıl önce
2.719 kez görüntülendi

Sezon başında Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu tarafından göreve atanan İstanbul İl Hakem Kurulu’nun (İHK) maç atamalarında büyük sahteciliklere başvurduğu iddiaları ortalığı karıştırdı.

Amatörlig.net isimli internet sitesinin haberine göre hakem yetersizliği nedeniyle İstanbul’daki amatör maçlara atayacak kimseyi bulamayan kurulun çoğu adli suç dahi sayılabilecek yöntemlerle sezonu bitirmeye çalıştı.

Habere göre İstanbul İl Hakem Kurulu’nda yaşanan skandallar yaklaşık altı ay önce başladı. “İl Hakemi” vasfıyla amatör futbol müsabakalarını yöneten hakemlerin her sezon sonu yaptırması gereken vize işlemleri kapsamında geçtiğimiz Mayıs ayında dönemin Bölgesel Hakem Kurulu Üyesi, şimdinin İl Hakem Kurulu Başkanı Yaşar Filiz gözetiminde gerçekleştirilen atletik testlerde psikolojik baskı altındaki çok sayıda hakem başarısız oluyor ve vize yaptıramıyor. İstanbul’daki il hakemi kadrosunun yarıdan fazlasının talimat gereği bir sonraki vize dönemine yani Mayıs 2019’a kadar kesinlikle maç alamadan bekleyecek olması, Temmuz ayında göreve gelen İl Hakem Kurulu’nu yeni sezon öncesi derin düşüncelere sevk ediyor.

BÜLTENDE FARKLI, AFYS’DE FARKLI!

İstanbul’daki amatör liglerde Eylül ayının başında start alan maçları yönetecek hakem bulmakta güçlük çeken çiçeği burnunda İl Hakem Kurulu’nun akla hayale gelmeyecek yöntemlerle sezonu götürmeye çalıştığı çok geçmeden fark ediliyor. Kurulun TFF İstanbul İl Temsilciliği aracılığıyla hazırlattığı sistem üzerinden açıkladığı haftalık müsabaka bültenlerinin ilk ve son hallerindeki farklılıkların yanı sıra her ayın başında bir önceki ayda atanan maçlara dair İl Hakem Kurulları tarafından TFF Hakem İşleri’ne gönderilen ve hakemlerin yönettikleri müsabakaları ibraz ederek ücretlerini sağlıklı biçimde alabilmelerini sağlayan Amatör Futbol Yönetim Sistemi’ndeki (AFYS) karışıklıklar da İstanbul İHK’deki usulsüzlükleri ele veriyor.

VİZESİZ HAKEMLER MAÇ YÖNETTİ!

Amatörlig‘in araştırmalarına göre İHK tarafından genellikle Çarşamba günleri ilan edilen ve o hafta sonu oynanacak maçları yönetecek hakemlerin duyurulduğu müsabaka bülteninin ilk hallerinde çok sayıda vizesiz hakeme maç verildiği ortaya çıktı. Merkez Hakem Kurulu Talimatı’nın “Vizeler” başlıklı 29. maddesi ‘a’ bendinde belirtilen “TFF tarafından düzenlenen ve onay verilen tüm müsabakalarda, yalnızca vizesini yaptırmış veya yeniletmiş hakem, gözlemci ve mentörler görev yapabilir. İlgili sezon için vizesini yaptırmayan kişiler o yıl içinde görev yapamazlar.” ifadesine tamamen aykırı hareket eden İstanbul İHK, Mayıs ayındaki atletik testlerde başarısız olan ve vizesini yenileyemeyen hakemleri maçlara göndererek suç zincirini başlattı. Ardından edinilen bilgi ve belgeler ise olayın çok daha farklı boyutlara taşındığını gösterdi. Vizesiz hakemlere maç yönettirmenin büyük bir suç olduğunu bilen İHK, bültende değişiklikler yaparak vizesiz hakemlerin görev aldığı müsabakalara farklı isimler yazdı ve vizeli hakemler atanmış gibi gösterdi. Ancak yine kurulun internet sitesi aracılığıyla girilen maç raporlarında yer alan isimler, kendilerini ele vermelerine yol açtı. Buna göre bültende yer alan isimler farklı olsa da çok sayıda müsabakanın raporunu maçlara ilk atanan vizesiz hakemler gönderirken müsabakaları onların yönettiği de böylelikle ortaya çıktı.

TFF’YE BİLDİRİLEN İSİMLER BAMBAŞKA!

İstanbul İl Hakem Kurulu asıl büyük suçu ise hakemlerin Eylül ayında çıktıkları müsabakaların ücretlerini alabilmeleri için TFF’ye gönderdiği AFYS formlarında işledi. Maçı vizesiz hakemlere yönettiren, müsabaka bülteninde vizeli hakem yönetmiş gibi gösteren İHK, TFF’ye ise söz konusu maçlar için bambaşka isimler bildirdi. Kurula yakın bir hakemi kurban olarak seçen İHK, vizesiz hakemlere yönettirdiği maçların parasını o isme yatırtmak amacıyla kendisinden habersizce AFYS formuna onun adını yazdı. Söz konusu hakemin maç ücretleri hesabına yattığında fark ettiği yanlışlığı kurula bildirmesi üzerine ise kendisine gönderilen hesap numarasıyla fazla ücretin, maçları yöneten vizesiz hakemlere ulaşması sağlandı. Yani kısacası amatör bir maça talimatlara aykırı şekilde vizesiz X hakemini atayan İHK, sonrasında değiştirilen bültende Y hakemi yönetmiş gibi gösterdi. Ancak maç raporunu yine X hakemi yazdı. Ay sonunda TFF’ye gönderilen formda ise illegal bir biçimde aynı maçı Z hakemi yönetmiş gibi gösteren İHK, Z hakemine yatan fazla paranın X hakemine ulaşmasını da bir şekilde sağladı.

AKŞAM 2. LİG, SABAH U15!

İl Hakem Kurulu’nun kurduğu bu düzenle ilgili mantık dışı detaylara da ulaşıldı. Edinilen bilgilere göre vizesiz hakemlerin yönettiği maçları vizeli hakemler yönetmiş gibi göstermek için çabalayan kurul, söz konusu müsabakaları aynı gün aynı saatte farklı sahalarda maçı olan hakemlere yazdı. Örneğin 22 Eylül tarihi için açıklanan bültende vizeli bir hakeme yalnızca saat 12.00’de Kağıthane’de bir maç atayan İHK, daha sonra bülteni değiştirerek vizesiz hakemler tarafından yönetilen ve Kağıthane’de maçı olan söz konusu hakemin kesinlikle yetişemeyeceği 11.00 ve 13.00’te Küçükçekmece’deki, 16.00’da ise Çatalca’daki maçları da o vizeli hakeme yazdı ve her şey normalmiş gibi göstermeye çalıştı. Ancak aynı günün bülteninde üç farklı sahada dört maçı olan hakem, her şeyden habersiz biçimde ay sonunda fazla yatan maç paralarını fark ettiğinde kurulun yönlendirmesiyle vizesiz hakemlere yönettikleri müsabakaların paralarını aktarmak zorunda kaldı.

Bir başka örnekte ise 22 Eylül saat 19.00’da Manisa’da 2. Lig maçı yöneten ve Anadolu Yakası’nda (Beylerbeyi) ikamet eden bir B Klasman Yardımcı Hakemine 23 Eylül Pazar günü saat 12.00’de İstanbul’un en uzak deplasmanlarından, Avrupa Yakası hakemlerinin dahi ulaşmakta zorlandığı Çatalca İzzettin Stadı’nda U15 kategorisi maçı yazıldı. Yine bültenin ilk halinde ise söz konusu karşılaşmayı vizesi olmayan bir il hakeminin yönettiği, maç raporunun da bu hakem tarafından gönderildiği ortaya çıktı.

SINAVDAN KALAN GÖZLEMCİYE MAÇ VERİLDİ!

İstanbul İl Hakem Kurulu’nun maç atamalarındaki bu skandallarının gün yüzüne çıkması üzerine daha önce de çok sayıda yasa dışı işe imza attığı bilgisine ulaşıldı. Amatörlig’in haberinde yer alan bir başka detaya göre ise İl Hakem Kurulu’nun tıpkı hakemler gibi her sezonun sonunda vize yenilemek zorunda olan gözlemcilerle ilgili bir bombası daha gün yüzüne çıktı. İddialara göre vize yenileme döneminde gözlemcilere uygulanan yazılı kural sınavından geçer not olan 60’ın altında, 54 puan alarak vize yenileme hakkını kaybeden ancak Merkez Hakem Kurulu tarafından İHK üyeliğine atanan bir isimle ilgili inisiyatif kullanıldı. Buna göre sezon ortasında vize çıkartılan bu isme bir de amatör müsabakada görev verildi. Dışarıdan İl Hakem Kurulu Üyesi olabilme hakkına sahip bu gözlemcinin tıpkı vize yenileyemeyen diğer gözlemciler gibi maç alabilmek için yeniden sınava girmesi ve 60’ın üzerinde not alması gerektiği öğrenildi. Ancak diğer gözlemcilere böyle bir hak tanınmadığı halde söz konusu İHK üyesine mükerrer hak verilip verilmediği ya da notunun nasıl yükseltilerek vize yapıldığı, devamında da maç atandığı merak ediliyor.

HEM SPORTİF HEM ADLİ SUÇ!

Ortaya atılan ve belgelere dayandırılan bu ciddi iddialar üzerine çok sayıda hakemin harekete geçtiği ve İstanbul İl Hakem Kurulu’yla ilgili şikayet dilekçelerini Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) gönderdiği de belirtildi. Adli makamların gerekli incelemeleri başlatması beklenen İl Hakem Kurulu hakkında TFF’ye gönderilen müsabaka bültenlerindeki isimlerin değiştirilmesi nedeniyle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Resmi Belgede Sahtecilik” başlıklı 204. maddesinden, bazı hakem ve gözlemcilere uygulanan torpil sebebiyle de “Görevi Kötüye Kullanma” başlıklı 257. maddeden işlem yapılabileceği ifade ediliyor. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu’nun da talimalatlara aykırı hareket eden İstanbul İl Hakem Kurulu hakkında soruşturma açacağı tahmin ediliyor.

(Kaynak: Amatorlig.net)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık