Reklam
DOLAR: 9.31 TL
EURO: 10.8 TL

KENDİ TAKIMININ MAÇLARINA HAKEM ATIYOR!

2 yıl önce
1.085 kez görüntülendi

Karabük hakemliği, İl Hakem Kurulu’nda başkanvekilliği yapan bir ismin aynı zamanda bir kulüpte yöneticilik görevini sürdürmesiyle ortaya çıkan etkileri tartışıyor.

Karabük İl Hakem Kurulu Başkanvekili Şefik Volkan Çelenk’in talimatlara aykırı şekilde Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Ligi (TMVFL) Batı Karadeniz Grubu’ndaki Karabük Masterler takımında da yöneticilik yaptığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olaysa hakemlerin, İl Hakem Kurulu üyesinin takımına karşı nasıl baskı altında kaldığını gözler önüne serdi.

4 Kasım’da oynanan Karabük Masterler – Karadeniz Ereğli müsabakasının 85. dakikasında gelişen Karabük Masterler atağında yardımcı hakemin topun taca çıktığını işaret etmesine rağmen hakem bu karara uymuyor ve oyunu devam ettirerek ev sahibi ekibin golü bulup beraberliği yakalamasını sağlıyor. İlk bakışta basit bir hata ve oldukça önemsiz bir durum gibi gözüken bu olay, İl Hakem Kurulu üyesinin kulüple bağı düşünüldüğünde ise çok vahim bir hal alıyor.

Hakemler Baskı Altında Kalıyor!

Karabük’teki müsabakalara hakem atayan kurulun üyesi hatta başkenvekili olan Şefik Volkan Çelenk’in aynı zamanda yöneticisi olduğu veteran takımının maçlarında kendisine yakın, sözünü geçirebilecek ve dediğini yaptırabilecek hakemleri görevlendirdiği iddia ediliyor. Karadeniz Ereğli maçındaki hata bu durumun son örneği olurken daha önceki haftalarda yapılan hakem atamalarının da bu iddiaları doğrular nitelikte olduğu belirtiliyor. Sorumlusu olduğu hakemleri kullanarak yöneticisi olduğu takıma her türlü kolaylığı sağlama amacındaki Başkanvekili Çelenk’e yönelik çok sayıda eleştiri geliyor. Maçlarda kendi takımını mı yoksa atadığı hakemleri mi savunacağı merak edilen Çelenk’in bu yaptıklarının hakem camiasını zedelemekten başka bir işe yaramadığı düşünülüyor. Sezon sonu teklif listelerini yapan İl Hakem Kurulu’nda ‘başkenvekili’ sıfatıyla görev alan üyenin takımının maçlarını yöneten hakemlerin büyük bir baskı altında maç yönetmek zorunda kaldıkları, yükselme ümitleri nedeniyle sahada karar verirken Çelenk’in varlığından etkilendikleri ifade ediliyor.

Talimat Açık, Peki Ne Olacak?

Hakemleri bu şekilde baskı altına alan Karabük İl Hakem Kurulu Başkanvekili Şefik Volkan Çelenk, Merkez Hakem Kurulu Talimatı’nın “İHK Başkan ve Üyelerinin Nitelikleri” başlıklı 15. maddesinin ‘f’ bendinde belirtilen “Aktif olarak, futbol branşında faaliyeti olan spor kulübü ve bağlı kuruluşlarında fahri veya profesyonel yönetici, teknik adam, futbolcu, sağlık ekibi çalışanı, futbol hakemi, futbolcu temsilcisi veya görsel, işitsel, yazılı (internet dahil) ve sosyal medyada futbol yorumcusu olarak görev yapmamak ve TFF Yönetim Kurulu tarafından sportif engel teşkil ettiği belirtilen kişiler olmaması.” ifadesine aykırı hareket ettiği ortada. MHK’nin bu durum karşısında Çelenk’e karşı nasıl bir yaptırım uygulayacağı ise merakla bekleniyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık