Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

NAMOĞLU, VAR’I DEĞERLENDİRDİ

2 yıl önce
370 kez görüntülendi

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, Antalya’da düzenlenen 2018-2018 MHK Kış Eğitim Semineri kapsamında gerçekleştirilen FIFA Hakemleri Kokart Töreni’nde konuştu. Ağırlıklı olarak VAR sistemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Namoğlu, ülke genelinde lisanslı hakem sayısını artırmaya yönelik çalışmalarını da sürdürdüklerini kaydetti.

İşte MHK Başkanı Yusuf Namoğlu’nun konuşmalarının tamamı…

“VAR SİSTEMİMİZ ÇOK BAŞARILI”

“TFF 1. Lig’deki Play-Off ve Final maçlarını ilk kez VAR sistemi ile uyguladık ve deneme yaptık. Çok başarılı olduk. Haziran-ağustos dönemlerinde Riva’da VAR merkezimizi tamamladık. Sayın başkan ve yönetim kurulumuz karar aldı. Sayın Cengiz Zülfikaroğlu çok hızlı bir şekilde bu merkezi tamamladı ve uygulamaya kondu.

Buradan çağrıda bulunuyorum. VAR ile ilgili bir eksiklik var ise 18 kulübümüze de giderek tekrar VAR eğitimi verebiliriz. Ayrıca medyadan herhangi bir kuruluş Riva’daki merkezi görmek istiyorsa anlatabiliriz.

Eleştiri oklardan birisi de VAR’da X hakemi, Y hakemi fazla kullanıyormuşuz. 2018 Dünya Kupası’nda Massimiliano Irrati ve Danny Makkelie VAR hakemliğinin yüzde 40’ını yönetti. Yani başarılı hakem varsa bu görevi alır. Fransa’nın 2018 Dünya Kupası son 16’dan itibaren tüm maçlarını İtalyan Irrati, VAR hakemi olarak yönetti.

Şimdi bize geçmek istiyorum. 47 kez sahada inceleme yaptık. Bunun 24’ü penaltı, 12’si kırmızı kart, 11’i de gol incelemeleri… 23 kez VAR ile karar değişti. Ofsayttan 20 gol, 3 de penaltı değişti. İçerde/dışarda durumlarında hakem incelemeye gitmeden VAR hakemi ile bu kararlar verildi. Türkiye’de ilk devre 153 maç oynandı. 70 kez karar değişikliği geldi. 23 saha incelemesinde hakem kararını değiştirmedi.

“İNCELEME SÜRESİ ORTALAMA 1:33 DAKİKA”

2017-2018, 2018-2019 sezonlarıyla ilgili istatistikler vermek istiyorum. İlk sezon 716’dan 674’e düşmüş. İtiraz – sarı kart 104 iken 65’e düştü. Faullerde geçen sene ilk yarıda 4505 faul olmuş; bu sezon 4230 faul yapıldı. Geçen sezon penaltı 61 iken bu sezon 66… Çünkü VAR etkili oldu. Topun oyunda kalma süresinde 15 saniye artma meydana geldi. Düzeltilen karar inceleme süresi 1:33 dakika; monitör inceleme süresi ise 34 saniye olarak meydana gelmiştir.

“HAKEM SAYIMIZ GİDEREK ARTACAK”

Bir sezonda TFF bünyesinde 132.898 amatör; 2358 profesyonel müsabaka oynanmaktadır. TFF bünyesinde toplam 135.256 maç oynanmaktadır. Bu maçları 5931 lisanslı hakemle yönetmekteyiz. Sürekli kurslar açmak ve hakem ordusunu çoğaltma kararını aldık. Bu sezon 3465 aday; hakemlik ordusuna katılacak. Sezon sonu hakem sayımız 9396 olacak. Yeni genç yetenekleri hakem kadrosuna katmış oluyoruz. Kilis Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün talebi ve TFF Yönetim Kurulumuzun onayı ile görevlendirilen eğitimcimiz; Aralık 2018 tarihinde Suriye’nin Azez bölgesinde 26 adayın katıldığı 9 gün süreli hakem eğitimini tamamlamış bulunuyor. Şu ana kadar Avrupa’da hakemlerimiz 48 maç yönetti. Ve bu maçların hiçbirisinden kırık not getirmediler. Birçok başarılı maçlar yönetildi. Halil Umut Meler Avrupa Gençler Finali’ni yönetti. Cüneyt hocanın başarıları ortada.

“BİZDE OLSA AYLARCA TARTIŞILIRDI!”

Türkiye’de üst klasmanda görev alan hakemlerle ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. İngiltere’de 21 hafta geçti. 21 haftada Anthony Taylor 18; Martin Atkinson 17 maç yönetti. 18 hakemle 20 takımın 210 maçını yönettiler. Orası hakem eğitme yeri değil; en iyilerin olma yeri. İtalya’da yardımcı hakemleri AVAR olarak kullanıyor. İtalya’da odadan yönetiyorlar. Çünkü optik kablolama sistemleri yok. Ama çok şükür bizde var. Biz bunların hepsini Riva’dan yapabiliyoruz. İtalya bile yapamıyor. 17 haftamız geçti. Fırat Aydınus 13, Cüneyt Çakır, Halil Umut Meler, Alper Ulusoy 12 maç yönetti. 25 hakem, 18 takım, 153 maçı yönetti. İtalya örneğini biraz önce belirttim. Rizzoli buradaydı. Bizimle konuşurken, ‘Biz de geçen sene başladık. Çıtayı çok yukarıda tuttuk. Ama her yerden darbe aldık. Geçen sezon ortalama karar değişimi 3.2 iken bu sene beklentileri düşük tuttuk ve 2.4’e indi’ dedi. Fransa’da onların bir numaralı hakemi var. Bir çatışma oldu. Kırmızı kart gösterdi. Oyuncuyu soyunma odasına gönderdi. Bu arada soyunma odasına gittikten sonra VAR’da olan görevli arkadaş diyor ki ‘Gel de izle!’ O da gidiyor, videoda izliyor. Kırmızı kartı haksız verdiğini görüyor. Görevlilere haber veriyor. Soyunma odasından oyuncu çağırıyor. Sarı kart gösteriyor ve oyuncuyu geri oyuna alıyor. Bizi düşünün… Bizde böyle bir olay olsa aylarca tartışılırdı.

“ARTIK VAR’DA KESİNTİ OLMAYACAK!”

Bizde Başakşehir-Fenerbahçe maçında 3 dakikalık kesinti oldu; inanılmaz tartışıldı. Fransa’da da o maçta VAR kesildi. Haksız bir penaltı atıldı ve gol oldu. İtalya’da teknik aksaklıktan dolayı 28 dakika VAR devre dışı kaldı. Bizde sadece 3 dakikalık bir gecikme oldu. Şu an bütün kurumlar gerekli altyapı çalışmalarını yaptı. Bizde inşallah artık böyle bir şey olmayacaktır. İlk yarı geçti. Herkese soruyorum. Yüzde 100 yanlış bir gol oldu mu? Bana göre olmadı. Maçta yüzde 100 kırmızı kart oldu mu? Böyle bir icra olayı yaşandı mı? Olmadı. Yüzde 100 herkesin katıldığı bir penaltı pozisyonu atlandı mı? Olmadı. Ne oldu? Sana göre, bana göre olayları yani gri olaylar ortadaydı. Medyada bunu görüyoruz. 4-5 kişi konuşurken yarısı penaltı, yarısı değil diyor… Rica ediyorum hakemin kararına uyalım… Sana göre-bana göre pozisyonlar VAR’ın görevi değildir. VAR buna bakmaz. VAR en azından 10 kişiden 8’inin net kararının olduğu pozisyonlara bakar. İlk yarı ile ilgili hakem arkadaşlarımızla oturup konuştuk. Huzurlarınızda Nicola Rizzoli’ye, Larsen’e teşekkür ediyorum. İkinci yarı da inanıyorum, hakem arkadaşlar performanslarını yukarı çekeceklerdir. Sayın Başkanımızın vermiş olduğu desteği göz önüne alarak hakemlerimiz buna cevap verecektir. Herkese başarılar diliyorum ve saygılar sunuyorum.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık