Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

UEFA : CÜNEYT ÇAKIR’IN İKİ KARARI DA DOĞRU!

2 yıl önce
457 kez görüntülendi

UEFA, Şampiyonlar Ligi son 16 turu rövanşında Real Madrid-Ajax, Porto-Roma ve PSG-Manchester United maçlarında tartışılan kararların VAR’la alınmasının ardından bir açıklama yayınladı.

UEFA açıklamasında Cüneyt Çakır’ın Porto-Roma maçının ikinci uzatma devresindeki iki pozisyonda verdiği kararları da değerlendirdi.

 

Real Madrid-Ajax

 

Real Madrid – Ajax maçının 62. dakikasında gelen golde yapılan VAR incelemesinde topun pozisyon öncesinde taca çıkıp çıkmadığının incelendiği belirtilirken. Tüm açılardan yapılan video ve fotoğraf incelemelerinden topun tamamının dışarı çıktığını gösteren bir kanıt bulunamadığı belirtildi.

Yardımcı hakemin pozisyonunun tespit için uygun olduğu ve hakemin devam kararının ve sonrasında gelen golü geçerli saymasının doğru bir karar olduğu belirtildi.

Porto – Roma

Söz konusu pozisyona ilişkin “Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi tarafından hakeme, açık ve belirgin bir hata tespit edilmediği aktarılmış, bu nedenle VAR müdahalesinin ve ceza sahası çizgisinin gözden geçirilmesi koşullarının bulunmadığı bildirilmiştir.” denildi.

Çakır’ın, Marega ile Schick arasında geçen pozisyona yakın olduğu vurgulanan raporda, “Hakem pozisyona yakındı ve canlı olarak gördüğü harekete faul vermedi. Ancak hakem pozisyonu çeşitli açılardan gözden geçirmek, VAR’a daha fazla zaman vermek için oyunun başlamasını geciktirmeye karar verdi. Kontrol yapıldı ve görüntüler dikkatlice incelendi. Ancak VAR herhangi bir belirgin kanıt bulamadı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Ayrıca maçın 117. dakikasında Porto lehine verilen penaltıda hakem Çakır’ın VAR’a başvurarak aldığı kararın doğru olduğu da raporda yer aldı.

Manchester United  – PSG

UEFA ayrıca PSG-Manchester United maçında 90+’larda verilen penaltı kararı için de bir açıklama yaptı. VAR’ın pozisyonu farklı açılardan incelediğini ve hakeme penaltı kararı vermesi gerektiği yönünde tavsiyede bulunduğunu anlatan UEFA, “hakem pozisyonu göremediği için pozisyonu videodan inceledi ve penaltı kararı verdi” diye belirtti.

UEFA tartışılan bu kararların hepsinde hakemlerin VAR yardımıyla doğru kararı verdiğini de belirtti.

Kaynak: www.cnnturk.com

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık