Reklam

Kadın Hakemliği İçin Önemli Gelişme

2 yıl önce
402 kez görüntülendi

Nisan ayında Tanzanya’da düzenlenecek 2019 Afrika U-17 Uluslar Kupası’nda ilk defa kadın hakemler görev alacak.

Kadın hakemliği için büyük önem taşıyan bu bilgiyi Eski FIFA Kadın Yardımcı Hakemi Seçim Demirel de sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı. Buna göre FIFA ve Afrika Futbol Konfederasyonu’nun (CAF) onayıyla Afrika U-17 Uluslar Kupası’nda 3 kadın hakem görev yapacak. 14-28 Nisan tarihlerinde düzenlenecek bu önemli turnuvada görev yapacak kadın hakemler ise şunlar; ev sahibi Tanzanya’dan Jonesia Kabakama, Kenya’dan Mary Njoroge ve Madagaskar’dan Lidwine Rakotozafinoro.

Dünya genelindeki tüm kadın hakemler için bir örnek teşkil eden bu karar sonrası turnuvada görev alacak üç kadın hakemin 31 Mart’ta çeşitli eğitim seminerlerine katılmak üzere Fas’a gideceği ardından da turnuva için Tanzanya’ya geçeceği öğrenildi.

Bilindiği gibi son yıllarda ülkemizdeki kadın hakemler, FIFA kokartı takip uluslararası turnuvalara dahi katılsalar Bölgesel Amatör Lig’den yukarıda görev alamıyor. Yıllar önce Seçim Demirel, Dilan Deniz Gökçek gibi isimlerin Süper Lig ve diğer profesyonel liglerde başarıyla görev yaptıkları hatırlanınca yeniden o günlere dönülebileceği ihtimali akıllara geliyor. U-17 Afrika Kupası’nda da kadın hakemlere görev verilmesi üzerine bu kararın Türkiye’ye örnek olabileceği, çiçeği burnunda MHK’nin yeni sezon için kadın hakemler konusunu ele alabileceği konuşuluyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık