Reklam
DOLAR: 9.31 TL
EURO: 10.8 TL

MHK’DEN RADİKAL KARARLAR!

2 yıl önce
2.119 kez görüntülendi

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Sabri Çelik ile 1. Bölge Sorumlusu Muhittin Boşat, İstanbullu hakemlerle buluştu.

TFFHGD İstanbul Şubesi’nde düzenlenen eğitimde önceki EPAK’ların aksine başta İstanbul İl Hakem Kurulu Başkanı Yaşar Filiz ve kurul üyeleri başta olmak üzere tüm hakemlerin takım elbiseli olmaları dikkat çekti. Sezon başından beri yapılan diğer EPAK eğitimlerinde hakemler ve kurul üyeleri serbest kıyafetlerle salonda yer almıştı.

Eğitim öncesi kürsüye çıkan Başkan Çelik, gündem yaratacak açıklamalar yaptı.

“1. Lig’e B Klasman Hakemleri Vermeye Devam Edeceğiz”

Göreve gelmelerinin üzerinden henüz 3 hafta geçmesine rağmen hakem atamalarında oldukça cesur davranan çiçeği burnunda MHK, özellikle TFF 1. Lig’de B Klasman Hakemlerini görevlendirerek genç hakemlere üst klasmanlarda şans tanınacağın sinyallerini vermişti. Önce Bursa bölgesinden Cihan Aydın, ardından da İstanbul bölgesinden Mustafa Kürşad Filiz, B Klasman Hakemiyken bir üst ligde görev verilen isimler olmuştu. MHK Başkanı Çelik kürsüden yaptığı açıklamada bu uygulamanın diğer liglerde de devam edeceğini belirtti ve genç hakemlere “Her daim kendinizi hazır tutun” mesajı verdi.

Kadın Hakemlere Profesyonel Liglerde Görev Verilecek

Başkan Sabri Çelik kadın hakemlerle ilgili önemli bir kararı da şöyle açıkladı: “Kadın hakemlerimizin gelişimine de büyük önem veriyoruz. Geçmişte örnekleri olduğu gibi özellikle FIFA kokartı takan kadın hakemlerimizin bundan sonra da profesyonel liglerde görev almalarını sağlayacağız. Bunu yarın atamalar açıklandıktan itibaren göreceksiniz.”

Havuz Sisteminin Sinyallerini Verdi

Başkan Çelik hakemlere hitap ederken devrim niteliğindeki kararların da sinyallerini verdi. “Genç hakemlerin yukarı çıkarken aşmaları gereken basamak sayısını düşüreceğiz” diyen Çelik yeni sezondan itibaren A, B, C klasmanlarının ‘ulusal’ çatısı altında toplanacağı havuz sistemine geçileceğini ima etti.

Süper Lig Kadrosunda Sayı Artacak

Hemen her klasman için şiddetle hakeme ihtiyaçları olduğunu açıklayan MHK Başkanı, rekabeti artırmak için özellikle Süper Lig kadrosunda sayıyı artıracaklarını dile getirdi.
İngilizce bilen hakem arayışında olduklarını kaydeden Çelik, “Geçtiğimiz hafta Antalya’da düzenlenen Core kursu için UEFA bizden gelecek vadeden, İngilizcesi iyi 20 hakemin ismini istedi. Birçok bölgede İngilizce bilen hakem bulamadık, bu rakamı güçlükle tamamladık” dedi.

Hakemlere Online Eğitim Geliyor

Yeni MHK’nin ortaya koyacağı eserlerden biri de online hakem eğitimleri olacak. Yine İstanbullu hakemlere hitabı sırasında konuyla ilgili bilgiler veren MHK Başkanı Sabri Çelik, ülke genelindeki 20 bin hakemin tamamının online eğitimler alacağı bir sistem için gerekli altyapıyı hazırlamaya başladıklarını söyledi. Bu sistemde her hakem bulunduğu klasmana göre eğitimler alacak ve bu eğitimler MHK tarafından bizzat takip edilecek.

“3. Şahısları Kesinlikle Devreye Sokmayın!”

Başkan Sabri Çelik’in açıklamalarının en sert kısmı ise özellikle klasman belirleme süreciyle ilgili oldu. “Ne maç almak için ne de klasman yükselmek veya bulunduğunuz klasmanda kalmak için 3. şahısları asla devreye sokmayın” diyen Çelik, atamaların adil bir şekilde yapıldığını ve klasman belirleme sürecinde de aynı adaletin ortaya konacağını belirtti.

MHK Başkanı Çelik ayrıca ödül ve ceza sisteminin tam anlamıyla uygulanacağını da açıklarken “Kırmızı çizgimiz ödül ve ceza sistemidir. İyi maç yöneten ertesi hafta maçına gidecek, beklenen performansı sergileyemeyen hakem ise dinlenecek” dedi.

Hakem Dünyası

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık