Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

LALE ORTA: SON SÖZ HAKEMDE DEĞİL VAR’DA OLMALI

2 yıl önce
622 kez görüntülendi

Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk FIFA kokartlı kadın hakemi ve ülkemizdeki profesyonel liglerde maç yöneten ilk kadın hakem olan İstanbul Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Lale Orta, son dönemde futbol kamuoyunu fazlasıyla meşgul eden VAR sistemiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Aynı zamanda Türkiye’de  futbol konusunda doktora tezi yazan ilk kadın futbol doktoru olan Lale Orta, sahada son sözün VAR hakeminde olması gerektiğini söyledi.

Demirören Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Lale Orta, Türkiye’de VAR sistemine büyük umutlarla geçildiğini belirterek “Umutlar yükseldikçe beklentiler de yüksek oluyor ama bugüne kadar olan uygulamalara baktığımız zaman bu beklentilerin karşılanmadığını görüyoruz” dedi.

“Türkiye’de VAR’a 1 Yıl Erken Geçildi”

VAR’ın futbol hizmet etmek için getirilmiş bir sistem olduğunu dile getiren Orta, “Dünya Kupası’ndaki uygulamaya bakıldığında çok başarılı olduğunu görüyoruz. Zaten FIFA mutlaka başarılı olan bir kuralı uygulamaya koyuyor. VAR da Dünya Kupası gibi en üst düzey bir organizasyonda uygulanarak yüzde 99 oranında başarı sağladı ve dünyaya takdim edilen bir sistem oldu” şeklinde konuştu. Türkiye’de VAR sistemine bir sene erken geçildiğini savunan Lale Orta, “Sistem çevrimdışı olarak bir sene uygulaması yapılmış, 1 yıl içinde uzmanların sayısı, deneyimleri artırılarak başlamış olsaydı, çok daha fazla başarıyla, çok daha az tartışılarak uygulanmış olacaktı” dedi.

“Artık Çifte İtiraz Var!”

Spor Toto Süper Lig’de VAR sisteminin başladığı 2018-2019 sezonu ile VAR’ın olmadığı bir önceki sezonu çeşitli yönlerden kıyaslayan Eski Hakem Lale Orta, “Gol sayıları VAR sistemi sonrasında azalmış. Bu durum biraz da futbol zevkinin azalmasına neden oluyor. Öte yandan bakıldığında hakemlere olan güveni arttırdığını da görüyoruz. Bu kanıya hakemlere itirazdan sarı kartlarda azalma olmasından dolayısıyla vardım” diye konuştu. Ülkemizde hakem kararlarıyla ilgili tartışmaların hiçbir şekilde bitmediğini ifade eden Orta, “Türkiye’deki hakemlerin kararlarına çok fazla itiraz vardı. Buna bir de VAR tartışmaları eklenince ‘o zaman niye VAR var?’ diye düşünüyorsunuz. Sonuç itibariyle VAR, itirazları bitirmek, spesifik hatalarda hakeme destek olacak, onların hatasını kurtaracak şekilde minimum müdahale ile maksimum fayda elde edilmesi için ortaya konulmuş. Futbola katkı sağlaması düşünülen bir uygulama. Bugün hem hakeme hem de VAR’ın kararlarına çifte itiraz söz konusu” diye konuştu.

“Yetkiyi VAR Hakemine Vermelisiniz!”

Türkiye’de yeterli sayıda ve eğitimli VAR hakeminin olmadığını savunan Doç. Dr. Lale Orta, bu sebeple sistemin doğru işlemediğini kaydederek şunları söyledi: “İlk kez uygulandığı için çeşitli sorunlar yaşanıyor. Benim görüşüm önümüzdeki yıllarda VAR’ın yetkili hakem olarak uygulamaya konulması. Çünkü VAR sonucu gören bir sistem. Gerçekten bu işte tecrübeli VAR hakemleri olmalı. VAR hakemi sahadaki hakemi uyarmalı. Diyecek ki, ‘verdiğin karar hatalı.’ Bir daha tartışmaya gerek yok. Yani siz sahada hakeme verdiğiniz yetkiyi VAR’a verdiğiniz zaman hem zamandan kazanacaksınız hem de tartışma olmayacak. Sahadaki hakem sadece uygulayıcı konumunda olacak. Bence bu şekilde birçok sorun ortadan kalkmış olur.”

FIFA Kokartlı Eski Hakem Lale Orta, VAR’ın Türkiye’deki maçlarda ortalama bir dakika kayıp zamana sebep olduğunu bunun da normal sayılacak bir zaman kaybı olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Orta ayrıca 360 hakemin katılımıyla gerçekleştirdikleri bir araştırmanın detaylarını da aktarırken “Aynı pozisyonu izlettiğimiz 360 hakemin %60’ı ortak karar verirken %40’ı farklı bir değerlendirmede bulundu. Hakemleri aynı standarda getirerek aynı pozisyona benzer karar vermelerini sağlamalı ve bu yüzdeyi artırmalıyız” dedi.

İstanbul Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Lale Orta, Süper Lig’de kadın hakemlerin olmasını istediğini vurgulayarak, “Futbol milyonları ilgilendiriyor. Herkesin çok sevdiği, herkesin çok bildiği, herkesin içinde yer almak istediği bir spor ama kadınların daha fazla futbolun içinde olmasını istiyorum. Kadın hakemleri en üst düzey maçlarda tekrar görmek istiyorum. Süper Lig’de kadın hakemlerimizin olmasını istiyorum vee kadınların adalet konusunda çok daha başarılı olacağına inanıyorum” şeklinde temennilerde bulundu.

Lale Orta futbolseverlerin ise VAR sisteminin maçlarda adaleti sağlayıp sağlamadığı konusunda ikiye bölündüğünü de söyledi.

(Kaynak: DHA)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ENVER HENCAN dedi ki:

    Proje yönetiminde esas “protatip (deneme)” üretmektir. Yani beklenen ve öngörülemeyen riskler bu protatip üzerinde yönetilirse proje uygulamaya geçmeden bu riskler ortan kaldırılır yada en aza indirilir. VAR’da maalesef protatip dediğimiz konu atlanarak uygulamaya geçti. Protatip olarak bir alt lig belirlenecek ve Süper lig hakemleri bu alt ligde ayda 1 bile olsa maç yöneteceklerdi ve/veya belirli bir süre maç yönetmeye dayalı “ilave hakem antrenmanı” oluşturulacaktı. Protatip dediğimiz unsur burada oluşacaktı. Görüldüğü üzere hakemlik ile ilgili bir projeyi hayata geçirmek için hangi klasmanda kaç. yıl görev yaptığınız önemli olmuyor. Yani “apolet ” yetmiyor..Proje oluşturmayı ve yönetmeyi bilmeniz gerekiyor.

Yorum Yaz


Yukarı Çık