Reklam
DOLAR: 9.31 TL
EURO: 10.8 TL

NAMOĞLU: İSTERSENİZ 100 HAKEM ALIN, ÖNEMLİ OLAN KALİTE!

2 yıl önce
260 kez görüntülendi

Eski Merkez Hakem Kurulu Başkanı, katıldığı radyo programında birbirinden önemli açıklamalar yaptı.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Yusuf Namoğlu gündemdeki birçok konuyla alakalı çarpıcı yorumlarda bulundu.

Cüneyt Çakır ve Arkadaşları Türk Hakemliğinin Var Olduğunu Kanıtladı

Avrupa’da futbolcuların sahaya çıkarken tek amaçlarının futbol oynamak olduğunu, bu nedenle hakemlerle ilgili herhangi bir tartışmanın içine girmediklerini belirten Namoğlu, “Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde son turlara kalan takımlar kaliteli, oyuncuları da öyle. Hakemle dalaşmak için sahaya çıkmıyorlar. Türkiye’de hakemlere olan itiraz ve tepki, Avrupa maçlarında bu nedenle olmuyor” dedi.

Yıllardır Avrupa ve dünya arenasında birbirinden önemli müsabakalarda görev alan ve performansıyla Türk hakemliğinin gururu olan Cüneyt Çakır’la ilgili de değerlendirmelerde bulunan Namoğlu, “Cüneyt Çakır’ın Avrupa’daki maçlarını elbette takip ediyorum. Cüneyt Çakır, çok iyi  maç yönetiyor. Bu bir ekip işi tabii ki. Cüneyt ve arkadaşları gösterdiği başarılı performansla Türk hakemliğinin var olduğunu kanıtladı” diye konuştu.

Hakem Sayısını Azaltmadık, Artırdık!

Bir dönem medyada çıkan “Süper Lig kadrosu daraltıldı” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını da ifade eden Eski MHK Başkanı Namoğlu, “Hakem sayısı bizim dönemimizde azaltılmadı, artırıldı. Biz geldiğimizde Kuddusi Müftüoğlu üst klasman ve klasman şeklinde ayırmıştı. Biz geldikten sonra 22 olan Süper Lig Hakemi sayısını geçen sene 25’e çıkardık. VAR’daki uygulamaların olmasından ötürü sayıyı artırmıştık” dedi. Hakem sayısını artırmanın sorunları çözmeye yetmediğini anlatan Namoğlu, “Hakem adedini artırmak neyi çözer? Değiştirilen MHK yönetmeliğinde de öncekinde de bir alt kademelerde görev yapan hakemler bir üst kategoride görevlendirilebilir denir. Mesela; Zorbay Küçük’ü Süper Lig’de Trabzonspor maçına vermiştik. Elinizde kaliteli hakem varsa üstte kullanmakta bir engel yok” ifadelerini kullandı.

İsterseniz Sayıyı 100 Yapın, Önemli Olan Kalite!

Yeni MHK Talimatı’yla hakem klasmanlarının yeniden belirlenmesi ve havuz sistemine dönülmesiyle ilgili de yorum yapan Yusuf Namoğlu, bu sistemin sorunu çözmeyeceğini savunarak “İsterseniz hakem sayısını 100 yapın. Önemli olan hakem kalitesini yükseltmektir. 25 kişilik kadroda olan Ali Şansalan, Bahattin Şimşek gibi hakemlere görev verilmiyor. Kadroda olmak da önemli değil. Önemli olan görev verecek noktaya getirmektir. Bu hakem sayısını genişletme olayı bence birilerinin kendilerine göre bir rahatlama oluşturmasının altyapısı.” dedi.

Yusuf Namoğlu ayrıca geçtiğimiz gün açıklanan MHK Talimatı’ndaki değişiklikler için de 1 Haziran’da gerçekleştirilecek TFF seçiminin beklenmesi gerektiğini dile getirirken “Seçimden  sonra kurullar ne olacak belli değil. Bir sonraki insanları bağlayıcı yönetmeliğin oluşması doğru değil” şeklinde konuştu.

Bülent Yıldırım’ın Kariyeri Bitti mi?

Geçtiğimiz hafta yönettiği Galatasaray – Beşiktaş derbisi sonrası eleştiri oklarının hedefi haline gelen Bülent Yıldırım’ın geleceğiyle ilgili soruyu da cevaplayan Namoğlu, “Türkiye’de bir maçta bir hakem bitiriliyor. Kuddusi Müftüoğlu döneminde Deniz Ateş Bitnel vardı. Bu sene de Ümit Öztürk bir maçtan sonra Süper Lig maçları alamıyor. Ama onun gibi hata yapan hakem arkadaşlar görev aldı. Çifte standart var. Eşitlik ilkesinden vazgeçilmemeli. Eşitsizlikler var. 3 hafta kaldı. Bülent Yıldırım’ın kalan haftalarda görev alıp almaması bir takdirdir. Ama daha uzun süreli görev alıp almayacağı önemli.” dedi

“Uilenberg, önce kendi yanlışlarını düzeltsin”

UEFA Hakem Kurulu Üyesi ve Merkez Hakem Kurulu Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg’in “VAR Protokolü’nün uygulanma şeklini yeniden UEFA çizgisine çekmek istiyorum. Bunun için buradayım” şeklindeki açıklamasına da cevap veren Eski MHK Başkanı Namoğlu, “Uilenberg, kendi çizgisini kendisine çeksin. Çok methedilen Hollandalı hakem Makkelie Cüneyt’in VAR’ıydı. Gereksiz yere Çakır’ın çağrılmaması gereken yerde Cüneyt’i çağırdı. Bu tarz yanlışları yaptılar. Kararında ısrar etti. Uilenberg’e tavsiyem önce kendi ülkelerine, organizasyonlarına baksınlar. Önce UEFA’daki yanlışları düzeltsin. Ondan sonra Türkiye’deki yanlışlara baksın” dedi.

Namoğlu son olarak yeniden MHK Başkanı olmak isteyip istemeyeceği yönündeki soruya da “Yarın ne yiyeceğimizi biliyor muyuz? Bilemiyoruz. Ben yarın MHK Başkanı olacağım diye bir plan yapmadım. Ben koltuk sevdalısı değilim. Türk futboluna hizmet etmek istiyorum. Sizinle bu röportajı yaparak da hizmet etmiş oluyorum. Bazen görevde olmadan da hizmet edebilirsin. Böyle bakıyorum. Bazı arkadaşlar, görevde değilken o müesseseyi yerden yere vurmuştur. Elindeki medya imkanlarını hakem camiasını yıpratmak için kullanmıştır. Önce aynaya bakmaları lazım.” şeklinde yanıt verdi.

(Kaynak: Ajansspor)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık