Reklam
DOLAR: 15.4 TL
EURO: 16.0 TL

VAR’IN KAYBETTİRDİKLERİ

3 yıl önce
698 kez görüntülendi

VAR’IN KAYBETTİRDİKLERİ


Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu’nun son 1 yıldır gecesini gündüzüne katarak mesaisinin çoğunu harcadığı Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemine bu hafta itibari ile Spor Toto Süper Lig’de geçiş yapılıyor. VAR’ın yalnızca hakemliğe değil tüm futbol ailesine yararı olacağını düşünüyor, yeni sistemin Türk futboluna hayırlı olmasını diliyoruz.
VAR’ın ülke futboluna kazandıracakları kadar kaybettireceklerinin de olacağına şüphe yok. Şimdi VAR’ın kazandırdıklarının yanında kaybettirdiklerine de göz atalım.
MHK Başkanı Yusuf Namoğlu’nun tüm enerjisi ile VAR sistemini oturtmaya çalıştığı dönemde yanında olan, kendisinin dava arkadaşı sandığı kurul üyeleri onun bu zor günlerinde işini kolaylaştıracaklarına daha da zora sokmaya devam ediyor. Nisan ayında gerçekleştirilen Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Genel Merkez seçimlerinde üst üste üçüncü kez genel başkanlığa seçilen Abdurrahman Arıcı’nın direktifleri doğrultusunda hareket eden MHK üyeleri, Başkan Yusuf Namoğlu’nun işini oldukça zorlaştırıyor. TFFHGD seçimlerine herhangi bir şekilde müdahil olmayacaklarını açıklayan MHK üyelerinin seçim sonrası dernek başkanına MHK başkanı muamelesi yapması ise kamuoyunda şaşkınlıkla karşılanıyor. TFFHGD Genel Başkanı Arıcı’nın da dernek işlerini bırakıp Türk hakemliğinin dizayn edilmesinde aktif rol almaya başlaması ise camia içerisinde huzursuzluğa yol açıyor.
Ülkenin dört bir yanındaki hakemler, Arıcı’nın geçtiğimiz ay açıklanan yeni klasmanların belirlenmesinde büyük etkisi olduğunu savunuyor. Arıcı’nın seçim zamanı kendisine karşı olan hakem ve gözlemcilerin klasman düşürülmesine sebep olduğunu düşünüyor. Yine Arıcı’nın genel merkez yönetimine aldığı isimlerin hakim oldukları illerdeki İl Hakem Kurulları’na baskı yaparak çalışma ortamlarını zora soktuğunu ve istifalarını istettiği de iddia ediliyor. Bu gelişme sonrasındaki yeni İl Hakem Kurulu atamaları ise iddiaları doğrular nitelikte…
İstanbul’daki tartışmalı atamanın ardından kafaları karıştıran bir atama da Muğla İl Hakem Kurulu’na yapıldı. Geçtiğimiz yıl hakemliği bırakan, ardından TFFHGD Muğla Şube Başkanı seçilen, daha sonra ise Abdurrahman Arıcı başkanlığındaki TFFHGD Genel Merkez yönetimine giren Ali Zağlı, Muğla İl Hakem Kurulu Başkanlığı’na atandı.

MHK tarafından açıklanan yeni Muğla İl Hakem Kurulu’nda adı olmayan Mehmet Fatih Gökçe’nin daha sonra İHK Başkanvekili olarak atandığının ortaya çıkması ise asıl sürpriz gelişmeydi. Bir süredir çeşitli gazetelerde spor yazarlığı yapan, radyo ve televizyon programlarına katılarak MHK’yi yerden yere vuran, özellikle VAR sisteminin hakemliğe hiçbir faydası olmadığını savunan Gökçe’nin Muğla İHK Başkanvekili olarak atanması, Abdurrahman Arıcı’nın Merkez Hakem Kurulu içerisine ne kadar nüfuz ettiğinin bir göstergesi olarak kabul gördü. Yaşanan tüm bu gelişmeler, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu’nun emeklerine bir saygısızlık olarak değerlendirildi.
VAR sisteminin hazırlık aşamasında ortaya çıkan bu gelişmeler sonrası tüm hakemler Türk futboluna büyük katkı sunması beklenen VAR’ın Türk hakemliğine bu tür tartışmalarla zarar vermemesini umut ediyoruz.

 

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık