Reklam
DOLAR: 15.4 TL
EURO: 16.0 TL

SABIR ‘VAR’SA BAŞARI GELİR!

3 yıl önce
686 kez görüntülendi

SABIR ‘VAR’SA BAŞARI GELİR!

Spor Toto Süper Lig’de Fenerbahçe ve Türk futbolunun efsane ismi Lefter Küçükandonyadis’in adının verildiği 2018-19 Sezonu, hakemlik adına büyük bir değişimle başladı. Ligimizde ilk kez uygulanmaya başlanan Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi, geride kalan ilk hafta maçları sonrası spor kamuoyunun bir numaralı gündem maddesi oldu.

Elbetteülkemizde değişim süreçleri daima zor olmuştur. VAR sistemine geçişte de bunun yaşanacağı aşikâr olmakla birlikte kabullenmek, desteklemek ve sabırlı olmak gerekiyor. Ancak kamuoyu şimdiden VAR konusunda ikiye bölündü bile:

– Bize uymazcılar,

– Futbolu kurtarırcılar.

Aslında her iki düşünceyi savunanların da kendilerince haklı dayanakları var ancak biz de kendi gözümüzle Süper Lig’in ilk haftasını VAR penceresinden değerlendirip sizlerle paylaşalım istedik.

İlk olarak Cumartesi günü oynanan ve VAR’ın haklı tespitlerle skora doğrudan etki ettiği Fenerbahçe-Bursaspor müsabakasının ardından konuk ekibin Başkanı Ali Ay’ın “VAR, İstanbul takımları için çıkmış” çıkışı kamuoyunda pek kabul görmedi. Zira maçı izleyen herkes başta son saniyelerdeki Skrtel pozisyonu olmak üzere VAR’ın müdahil olduğu tüm kararlarda %100 doğruluk sağlandığını gördü.

Televizyonlarda spor yorumculuğu yapan eski hakem büyüklerimiz ise ilk hafta itibariyle birer iyilik timsali olmuştu. Önceki yıllarda kaostan beslenen, atıp tutmayı seven birçok spor yorumcusu sezonun ilk haftasında topa çok fazla girmeden programlarını tamamladılar. Gazetelerde takım yazarlığı yapan isimlerse her konuda olduğu gibi VAR’ın da kendileri için kullanıldığında iyi, rakip için kullanıldığında kötü olduğunu savundular ancak VAR’ın onlar üzerindeki genel intibası da olumlu yöndeydi.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından büyük yatırımların yapıldığı, dünyanın kabul ettiği, mimarisi ve teknolojik altyapısı ile mükemmel bir merkezde MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ile VAR’dan sorumlu üyesi Murat Ilgaz’ın gece gündüz çalıştığı sistemin tam anlamıyla oturması için yaptığımız tespitlere gelelim.

İşin Merkez Hakem Kurulu boyutunda gerçekleştirilmesi gerekenler bize göre şunlardır:

– Öncelikle SABIRLI olmak gerektiği, tıpkı Zekeriya Alp döneminde olduğu gibi haftalık toplantılarla MHK başkanı tarafından kamuoyuna anlatılmalı ve değerlendirmeler yapılmalı.

– MHK içerisinde bazı değişikliklere gidilip sadece bankamatik üyeliği yapanların görevine son verip yerine çalışkan, bu işi dünyada takip edebilecek kaliteli insanlar göreve getirilmeli.

– Hakemlerle daha çok bir araya gelerek özellikle VAR konusunda onları cesaretlendirmeli ve eğitimlerle tecrübe kazandırılmalı.

– Sadece 10-12 hakemle Süper Lig’i götürme sevdasından vazgeçilip kadro genişletilmeli.

– Kendisine özel talimat değişikliğiyle son kez TFFHGD Genel Başkanı seçilen Abdurrahman Arıcı’nın yeni hedefinin yaş sınırı olmayan MHK başkanlığı olduğu gerçeği görülerek TFF içindeki yapılanmanın önüne geçilmeli.

– Oyuncuların, VAR incelemesi sırasında hakemin etrafını sarması engellenmeli.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu süreçte yapması gerekenler ise şunlardır:

– Teknolojik olarak büyük yatırımlar yapılmasına rağmen TV ekranlarına yansımayan VAR incelemelerinin tıpkı Dünya Kupası’nda olduğu gibi anında izleyiciye aktarılması kafa karışıklığının önüne geçecektir.

– Sadece teknolojik altyapı ile değil, VAR departmanı oluşturularak desteklenmeli ve kalifiye elemanlar görevlendirilmeli.

-Tüm takımların yönetici, antrenör ve oyuncularının maçtan sonra yüksek nabızla sıcağı sıcağına açıklama yapmaları engellenmeli.

Sonuç itibariyle; geliştirilmesi gereken noktaları olsa VAR sisteminin Türk futboluna büyük katkılar sağlayacağı su götürmez bir gerçektir. Bu katkılardan maksimum düzeyde faydalanmanın yolu da sabırdan geçmektedir. Sonuna kadar desteklediğimiz VAR sisteminin ülkemize ve tüm takımlarımıza hayırlı olmasını dilerken kamuoyundan da başta TFF ve MHK olmak üzere bu sisteme geçişte payı olan herkese destek bekliyoruz.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık