Reklam
DOLAR: 15.4 TL
EURO: 16.0 TL

KADIN HAKEMLERİMİZE GÜVENİN!

3 yıl önce
1.034 kez görüntülendi

Erkeğe VAR kadına neden YOK! 

Dün aldığımı FIFA’nın Drahşan Arda’yı “İlk Kadın Hakem” olarak kabul ettiği haberi bizlere büyük bir mutluluk yaşattı. Yıllardır bu konuda ısrarlı şekilde açıklamalar yapan, dünyadaki ilk kadın hakemin kendisi olduğunu büyük bir kararlılıkla savunan Drahşan Arda, yaptığı başvurular ve gönderdiği belgelerin ardından bunun nihayet FIFA tarafından da tescillendiğini sosyal medya hesabından açıkladı. Bugüne dek ‘İlk Türk Kadın Hakem’ olarak Elmas Arabacı gösteriliyordu. Lakin Drahşan Arda, FIFA’nın 13 Aralık’ta kendisine gönderdiği mektup ile bu unvanı eline almış oldu. Kendisini tebrik ediyor, Türk hakemliğine ve bilakis kadın hakemlere kattıklarından, önlerini açmasından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Bu sevindirici gelişmeyle birlikte bizleri derin düşüncelere sevk eden bir konu var ki gelin inceleyelim.

Dünya çapında futbol hakemliği yapan ilk kadının bir Türk olduğu kanıtlandı. Bunun dışında ülke olarak FIFA kokartlı ilk kadın hakemimiz Lale Orta gibi büyük bir değere de sahibiz ki kendisi kariyeri boyunca elde ettiği sayısız başarıları 2005 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi Kadınlar Final maçını yöneterek taçlandırmıştı. Sonrasında Dilan Deniz Gökçek İşcan tahtı devralan isim oldu ve başarılarla dolu hakemlik kariyerinin ardından UEFA gözlemcisi olarak görev yapmaya başladı. Şimdilerde FIFA kokartlı kadın hakemlerimiz Melis Özçiğdem, Neslihan Muratdağı ve Cansu Tiryaki hem Avrupa’da hem ülkemizde görev aldıkları müsabakalardan alınlarının akıyla çıkıyorlar. Hal böyleyken Merkez Hakem Kurulu, talimatlardaki şaka gibi bir maddeyle bu pırıl pırıl kadınlarımızın önünü kesiyor, başarılarına mani oluyor. Gelin o maddeye bir bakalım:

Merkez Hakem Kurulu Talimatı, Geçici Madde-9:
“Bu talimatın yürürlüğe girmesiyle kadın hakemler; kadın bölgesel yardımcı hakemi (KBYH) ve kadın bölgesel hakemi ( KBH ) olarak Talimatın 51. Madde hükümlerine göre 2 klasmana ayrılır.”

Bu maddenin açıklaması şu: “Kadın hakemler, amatörden yukarısında maç yönetemez!” Evet, maalesef kadın hakemlerimiz FIFA ve UEFA nezdinden kendilerini ne kadar geliştirirse geliştirsin, Avrupa’da ne kadar maça çıkarsa çıksın, Kadınlar Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Şampiyonası başta olmak üzere birçok uluslararası organizasyonda diledikleri kadar maç yönetsin ülkemizde görev alabilecekleri en üst lig Bölgesel Amatör Lig! Tabii bu sezon son haftalarda MHK lütfedip kendilerini 3. Lig’de 4. Hakem olarak görevlendiriyor, haklarını yemeyelim!

Avrupa’nın birçok ülkesinde kadın hakemler ve yardımcı hakemler, en üst düzey liglerde rahatlıkla görev yapıyor. Bunun en yakın örneği İngiltere’den. Sian Massey-Ellis, hafta sonu Southampton ile Arsenal takımları arasında oynanan kritik maçta yardımcı hakemlik görevini üstlendi. Sian, zorlu maçta verdiği birbirinden kritik kararlar ve kaldırdığı bayraklarla takdir topladı. Dünyanın en tempolu liginde, futbolun beşiğinde birçok hemcinsi gibi en üst düzeyde hakemlik yapan Sian’ın bizim kadınlarımızdan hiçbir farkı yok. Yine Almanya’nın dünya futboluna armağan ettiği isimlerden Bibiana Steinhaus da Bundesliga’da düzenli olarak maç yönetiyor. Bu sezon son olarak iki hafta önceki Nürnberg – Leverkusen maçının hakemi olan Bibiana, performansıyla adından söz ettiriyor. Bu örnekler dünyanın birçok yerinde fazlasıyla var. Peki ülkemizde neden kadın hakemler amatörden yukarısına layık görülmüyor? Bugün Avrupa’daki birçok organizasyonda görevlendirilen Neslihan Muratdağı’nın Bibiana Steinhaus’tan eksiği var mıdır? Sian Massey-Ellis, Premier Lig’de görev yapabiliyorken yıllardır FIFA kokartı takan Betül Nur Yılmaz’ın 2. Lig’de, 1. Lig’de bayrak kaldıramayacağı mı düşünülüyor? Kadın-erkek ayrımcılığının tamamen ortadan kalktığı günümüz dünyasında Merkez Hakem Kurulu’nun da hali hazırda yürürlükte olan talimatlarını gözden geçirmesi ve kadın hakemlerimizin önünü bir an evvel açması gerekmektedir. Dilerim bu, en kısa zamanda gerçekleşir.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık