Reklam
DOLAR: 8.86 TL
EURO: 10.3 TL

“EN SEVDİĞİM İSİM CÜNEYT ÇAKIR”

2 yıl önce
841 kez görüntülendi

İstanbul’da 1.5 yıl aradan sonra yeniden düzenlenen FIFA Futbol Zirvesi için ülkemize gelen FIFA Başkanı Gianni Infantino, CNN Türk televizyonunda katıldığı canlı yayında Türk futbolu, VAR sistemi ve hakemlerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

İstanbul’u ve Türkiye’yi çok sevdiğini belirten Gianni Infantino, “İstanbul gerçekten çok özel bir şehir. Gerçekten tarihin kavşak noktası. Kültürlerin buluştuğu bir nokta. Havada zengin kültürün kokusunu alabiliyorsunuz. Her zaman buraya geldiğimde şehrin her tarafına bakıyorum ve kendimi gerçekten çok iyi hissediyorum. Çok güzel.” dedi.

Türk futbolunun şu anki durumunu değerlendiren FIFA Başkanı Infantino, “Türkiye’de futbol çok önemli bir role sahip. Genel olarak topluma yayılan bir önemi var. Türkiye’de futbol sadece bir numaralı spor değil. Bir numaralı din aynı zamanda. Öyle bile diyebliriz. İnsanlar çok seviyor futbolu. 80 milyon insan var ve 80 milyonu da futbol tutkunu. Herkes futbolu biliyor, herkes futbol hakkında konuşuyor, herkes futbolla yakından ilgili. Bu harika bir şey. Çarpan kalbin sesini duyup hissedebiliyorsunuz Türk futbolunda” ifadelerini kullandı.

“VAR, Futbolu Temizliyor”

FIFA Başkanı Gianni Infantino, “VAR sistemini çok güçlü şekilde desteklediniz. FIFA Finallerinde kullanılması için çok bastırdınız belki de risk aldınız. VAR sistemi istediğiniz gibi çalışıyor mu sizce?” şeklindeki soruya ise şu şekilde yanıt verdi:

“Evet. Etkin bir biçimde çalışıyor. Biz bu sistemi istedik çünkü futbolu temizliyor. Futbola burnunu sokup bozmuyor, hakemlere yardımcı oluyor. Hakemlerin işi çok zor. Ben bir kez hakem olmaya çalıştım. Çok hızlı ve zor bir iş. Teknoloji ise birkaç saniye içinde karar veriyor. Hakem hata yaptıysa bu hemen seyirci tarafından algılanır. Hakemse bunu bilmez. Biz onun bilmesini baskıyla engelliyoruz. Biz bu yüzden bunu kullanmak istedik. Başlangıçta benim de şüphelerim vardı sistemle ilgili. Ama oyuna olumlu katkısı oldu. Risk aldık Dünya Kupasında ama denedik testler yaptık ve emin olduk sonuçtan. Günün sonunda doğru kararlar almak önemli. Sorunların tamamını çözmeyebilir ama risk almak lazım. Yüzde 90 doğru kararlardan %99’a yükseltmeyi başardık. Dünya Kupasında geçmişte olan durumlar var. Hakem hatası nedeni ile oyuna leke gelmesini istemedik. Ofsaytta artık yüzde yüz garanti var. Diğerlerinde ise yüzde 99 başarı sağlandı.”

“Futbolda Teknolojiyi Kullanmamız Lazım”

Geçtiğimiz gün Şampiyonlar Ligi’nde oynanan Ajax – Real Madrid maçında VAR incelemesi sonrası ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golün sorulması üzerine de Infantino, “Ofsaytta gerçekten o ince kararı vermek zor bir iş. Hakem böyle bir hata yaparsa kariyerinin etkilenebileceğini bilir. Şimdi o baskı o stres yok, hata yaparsa bile VAR ile düzeltilebileceğini biliyor ve daha rahatlar.” dedi.

VAR sistemiyle kararların daha hızlı alındığını dile getiren Gianni Infantino, “VAR ile alınan kararlar ortalama 80 saniye sürüyor, belki bu süre azaltılabilir. Hakemler sistemi kullanma konusunda daha iyi hale getirilebilir. Teknoloji iyi olduğunu gösterdi, devam edecektir. Daha demokratik hale nasıl getirmeliyiz, daha fazla ülkede nasıl kullanabiliriz, daha iyi hale nasıl getirebiliriz diye düşünmeliyiz. Gideceğimiz yol bu olmalı. Zaman içinde teknoloji kullanılacaktır. Bunu oyuna etki edecek müdahaleden öte, oyunu koruyacak biçimde yapacağız. Ama bu teknolojileri kullanmamız lazım.” şeklinde konuştu.

“En Sevdiğim İsim Cüneyt Çakır”

FIFA Başkanı Gianni Infantino, kendisine yöneltilen “Şu an dünyada en beğendiğiniz futbolcu kim?” sorusuna ise esprili bir şekilde “Benim en çok sevdiğim isim Cüneyt Çakır.” dedi. Infantino açıklamasının devamında “FIFA Başkanı olunca biz hakemleri tutuyoruz mecburen. Tabii bu işin şakası. Dünya üzerinde çok yetenekli, harika futbolcular var. Messi, Ronaldo ya da Modric arasında hangisini seçeceksiniz ki. Mümkün değil bu, hepsi farklı ve tutkulular. Hangi kulüp ve ülkeden olduğu önemli değil.” dedi.

Infantino son olarak ülkemizdeki futbolseverlere şu şekilde mesaj yolladı: “Olduğunuz gibi olmaya devam edin. Kalbinizle, ruhunuzla tezahüratlarınızla devam edin. Tabii biraz daha az şiddet ve öfke olursa daha iyi olur. Futbolda diğer takıma karşı olmak rakip olmak iyidir. Kazanınca ya da kaybedince rakibe bir şeyler söylenebilir ama her zaman birbirimize saygı göstermemiz lazım. Diğerlerine karşı olmadan takımınızı destekleyin. Türkiye’deki futbol taraftarlığı kendisine has bir olgu. Devam edin böyle.”

(Kaynak: CNN Türk)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık