Reklam
DOLAR: 15.4 TL
EURO: 16.0 TL

FIFA ELLE OYNAMALARDA YENİ BİR DÖNEME GEÇİYOR. SAAT MODELİ !

3 yıl önce
604 kez görüntülendi

FIFA, elle oynama konusuna yeni bir döneme geçiyor.

Tüm dünya futbol kamuoyu tarafından tartışılan elle oynamalarda FIFA daha keskin kararlar alınabilmesi için saat modeline geçmeyi planlıyor. Saat modelini esas alan FIFA’da artık bazı pozisyonlar elle oynama kapsamında değerlendirilmeyecek.

 

Elle oynama kuralında artık futbolcunun elinin havada olup olmaması esas alınacak.

 

Yeni uygulamaya göre oyuncu, topla temas anında saat 8-9 yönü ile 3-4 yönünde ellerini açmışsa bu bir ihlal sayılacak.

Eğer futbolcunun elleri saat 4 ila 8 (mavi bölge) aralığındaysa bu ihlal sayılmayacak.

El sayılacak pozisyonlar: 1,2,3,9,10,11,12(turuncu bölge)

El sayılmayacak pozisyonlar: 4,5,6,7,8(mavi bölge)

Bu kural kasti elle oynama pozisyonu haricinde geçerli olacak.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ENVER HENCAN dedi ki:

    Dünyanın analitik ve basit düşünenlerin karar merciinde olduğu yere doğru gittiği bir dönemde futbolu yönetenlerin analitik zekaları olmadığı ve/veya futbol oynamadığı için hata üzerine hata yaptıkları bir dönemden geçiyoruz. Mükemmeller detaylarrda saklıdır. Kalite kavramı “Japonya’da büyük bir fabrikanın jenaratörünün fabrika bekçisine haber verilmeden sipariş edilmesi ve kenaaratörün hatalı üretilerek fabrikaya girememesi nedeni ile iptal edilmesi sonucu ” ortaya çıkmış , 21YY’ın en önemli kavramıdır. Buna göre FIFA hala uygulamadaki kişilerden bilgi almadan karar verirse hata üzerine hata yapar.
    Gelelim sadede ..Havaya sıçrayan oyuncusun sürtünmesi ortadan kalkdığı için ağırlık merkezi bozulur dolayısı ile ellerini 8 ve duruma göre de 9-10 arasına kaldtrmak zorundadır. (Bakınız uçakların neden kanatları var) bunu biliek için uçak mühendisliğinde aaerodinamik dersi okumaya gerek yok basit fizik kuralıdır ama FIFA’daki kişiler bunu bilmeden tüm dünyayı ilgilendiren bir karar alıyorsa acınacak haldeyiz..Çünkü o makam tatlı , çünkü sürekli ekrana çıkılıyor , protokol tirbününde oturuluyor. Yani filler ve çimeler..

  2. ENVER HENCAN dedi ki:

    Dünyanın analitik ve basit düşünenlerin karar merciinde olduğu yere doğru gittiği bir dönemde futbolu yönetenlerin analitik zekaları olmadığı ve/veya futbol oynamadığı için hata üzerine hata yaptıkları bir dönemden geçiyoruz. Mükemmeller detaylarrda saklıdır. Kalite kavramı “Japonya’da büyük bir fabrikanın jenaratörünün fabrika bekçisine haber verilmeden sipariş edilmesi ve Jenaratörün hatalı üretilerek fabrikaya girememesi nedeni ile iptal edilmesi sonucu ” ortaya çıkmış , 21YY’ın en önemli kavramıdır. Buna göre FIFA hala uygulamadaki kişilerden bilgi almadan karar verirse hata üzerine hata yapar.
    Gelelim sadede ..Havaya sıçrayan oyuncunun sürtünmesi ortadan kalkdığı için ağırlık merkezi bozulur dolayısı ile ellerini 8 ve duruma göre de 9-10 arasına kaldırmak zorundadır. (Bakınız uçakların neden kanatları var) bunu bilimek için uçak mühendisliğinde aerodinamik dersi okumaya gerek yok olmayıp basit bir fizik kuralıdır ama FIFA’daki kişiler bunu bilmeden tüm dünyayı ilgilendiren bir karar alıyorsa futbol acınacak haldedir…Çünkü o makam tatlı , çünkü sürekli ekrana çıkılıyor , protokol tirbününde oturuluyor, vs vs. Yani filler ve çimneler..

Yorum Yaz


Yukarı Çık