Reklam
DOLAR: 15.4 TL
EURO: 16.0 TL

KIYMETLİ YAZARIMIZ ALİ KUNAK’IN HAKEM DÜNYASI’NA ÖZEL 28. HAFTA DEĞERLENDİRMESİ

3 yıl önce
420 kez görüntülendi

KIYMETLİ YAZARIMIZ ALİ KUNAK’IN HAKEM DÜNYASI’NA ÖZEL 28. HAFTA DEĞERLENDİRMESİ
Reklam

BURSASPOR TRABZONSPOR

37.dakikada Yusuf yaptığı faul sonrası sarı kart görmeliydi. Kartını göstermeyen Bülent Yıldırım, birbiriyle münakaşa eden Sosa ve Aytaç’a sarı kart göstermek zorunda kaldı. Bu sırada saru yerine yanlışlıkla kırmızı kartını gösteren Yıldırım bir an için herkesi şaşkına çevirdi. Sonra kırmızıyı yanlışlıkla gösterdiğini oyunculara anlatınca herkes rahatladı.

77.dakikada Badji topu Abdulkadir’in önünden vuruyor. Sonrasında Badji’nin ayağının topu Abdulkadir’in ayağına temas ediyor. Yıldırım’ın devam dediği bu pozisyonda VAR devreye giriyor ve pozisyon kenarda tekrar izlenince penaltı kararı çıkıyor. Hatalı bir VAR müdahalesi. Devam kararı bence doğruydu. Tabiki Trabzonspor maçında videodan izlenen bu pozisyonda “penaltı yok!” demek çok kolay olmasa gerek. En son “Penaltı yok!” diyen Ümit Öztürk’ün halini ibretle izliyoruz.

KONYASPOR SİVASSPOR

Genç hakem Zorbay Küçük, yeni bir maçta daha sahadaydı. Hakemlik kumaşı olan ve gelecekte iyi yerlerde görebileceğimiz bir hakem. Bu maçında genelinde başarılıydı diyebiliriz. Tek olumsuz an bence87.dakikada yaşandı. Konyasporlu Traore’nin Sivaslı Uğur Çiftçi’nin yüzüne gelen dirseği sarı karttan fazlaydı. Bence kartın rengi kırmızı olmalıydı.

RİZESPOR GÖZTEPE

Geçtiğimiz hafta Galatasaray maçını yöneten Yaşar Kemal Uğurlu’nun performansı vasatın altındaydı. Bu hafta nasıl maç aldığına şaşırmıştım. Bu haftaki yönetim ise geçen haftayı aratan şekildeydi. Anlamsız şekilde Uğurlu3 sarı kartla maçı bitirirken, göstermesi gereken en az 5 sarı kartı göstermedi.

Dk.10 Muruqi’nin Borges’e, Dk.22 Aatif’ın Andre Poko’ya, Dk.35 Borges’in Aatif’a, Dk.63 Azubuike’nin Castro’ya, Dk.90 Gouffran’ın kaleci Gökhan’a faulleri kesinlikle sarı kart olmalıydı ancak Uğurlu elini cebine atmadı.

15.dakikada Gassama’nın elle oynadığı pozisyonda Rizespor lehine penaltı kararı verilmesi gerekirken, Uğurlu devam dedi. VAR müdahalesine rağmen pozisyonu kenarda tekrar izlemesine rağmen, kararında ısrarcı olmasını hiç anlayamadım.

58.dakikada Göztepeli Gassama’nın Samudio’ya kayarak hareketi penaltı ve sarı kart olmalıydı. Ancak hakemin aldatmadan Samudio’ya sarı kart göstermesi, 15.dakikada verilmeyen penaltı kadar şaşırtıcıydı. Buy pozisyonda VAR’ın da devreye girmemesi anlaşılır gibi değildi.

BEŞİKTAŞ BAŞAKŞEHİR

Haftanın önemli maçlarından biriydi. Zirveyi yakından ilgilendiren bu maçta Cüneyt Çakır ismi bile maçın atmosferini düşürmeye yetmişti. Çakır’ın düdüklerini iki takım oyuncuları da kabul etti. Sakin ve centilmence bir maç oynandı. Çakır ise kusursuz yönetimiyle tartışmalarıın uzağında kaldı.

KAYSERİSPOR ANKARAGÜCÜ

Sakin geçen ve Halis Özkahya’yı zorlayan pozisyonların olmadığı bir maçtı. Maçtaki tek kritik dakika 63.dakikaydı.  Şamil’in kafayla aşırttığı topla, Pazdan’nın doğal konumda olmayan, açık koluyla top buluştu. Karar penaltı olmalıydı.

MALATYASPOR ALANYASPOR

Maçın hakemi Serkan Çınar ilk dakikadan itibaren tutuk ve tutarsız kararlarla dolu bir maç yönetti. 2.dakikada Alanyaspor kalecisi Haydar’ın Kamara’ya yaptığı faule devam diyen Çınar, pozisyonu VAR müdahalesiyle tekrar izledikten sonra doğru olarak penaltı düdüğünü çaldı. Haydar’a sarı kart göstermesi gerekirken göstermedi.

31.dakikada Ceyhun’un Guilerme’nin ayağına basması sarı kartla cezalandırılmalıydı. Ceyhun sarı kart görse bu onun ikinci sarı kartı olacaktı.

33.dakikada Ceyhun’nun Mina’ya yaptığı harekette doğru bir penaltı çalındı ve Ceyhun 2.sarı karttan doğru şekilde atıldı.

81.dakikada Erkan Kaş Efecan’a faul yapmadı ancak hakem faul düdüğü çaldı. Buna sinirlenen Erkan Efecan’a küfür etti sanırım. 4.hakemin uyarısıyla Erkan kırmızı gördü.

86.dakikada Baiano net bir şekilde hakem tarafından sarı kartla cezalandırıldı. 2.sarı karttan atılması gerekirken hakem anlaşılmadık şekilde gösterdiği sarı karttan vaz geçti.

ANTALYASPOR KASIMPAŞA

Abdulkadir Bitigen yakaladığı form düzeyini arttırarak sürdürüyor. Bu haftada sorunsuz bir maç çıkarttı. 40.dakikada Chico’nun Tarkan’a müdahalesine “devam” demişti, VAR devreye girdi ve doğru şekilde Antalyalı Chico’ya kırmızı kart çıktı.

FENERBAHÇE GALATASARAY

Ali Palabıyık, kariyerindeki ilk Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde sözlü ikazları ve gerektiğinde kartlarıyla oyun kontrolü altında tutmaya çalıştı.
35. dakikada Moses’ın yaptığı müdahalede Linnes tedavi gördü ve maç sonuna kadar kafasında fileyle oynadı. Moses’ın burada kolunu silah olarak değil araç olarak kullanması sebebiyle gördüğü sarı kart doğru idi.

VAR’a gitti, kırmızı yanlış oldu
Ali Palabıyık’ın 42. dakikada Hasan Ali’ye göstermiş olduğu kırmızı kartta “bariz gol şansı kriterlerinin” en önemlisi olan “top kontrolü” yoktu.
Ali Palabıyık da bu görüşte olduğu için önce sarı kartını gösterdi. Bu pozisyonda kırmızı kart tartışılır olduğu için VAR müdahalesi gereksizdi.
57. dakikada sarı kartı olan Mehmet Topal’ın Linnes’e ayağıyla yaptığı hareket kırmızı kart sınırlarını zorlayacak kadar sert olmasına rağmen hakem faul bile vermedi. Mehmet Topal’ın ikinci sarı karttan ihraç edilmesi gerekiyordu.

71. dakikada F.Bahçe’nin golünden sonra VAR incelemesi yapıldı. Elif’in topa eliyle müdahalesi kurallara uygundu. Top ayağından sekiyordu ve elleri doğal konumdaydı. Ancak bunun öncesinde Dirar’ın Feghouli’ye yaptığı hareket net fauldü. VAR’ın kesinlikle müdahalesi ve golün iptali gerekirdi.
Ali Palabıyık verilen ve verilmeyen kırmızı kartlarla VAR’la beraber maçın önüne geçtiler.

 

ERZURUMSPOR AKHİSARSPOR

Ligin alt sıraları için kader maçıydı. Suat Arslanboğa kendisine düşeni fazlasıyla yaptı ve sorunsuz ve tartışmalardan uzak bir maç tamamladı.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık