Reklam
DOLAR: 15.4 TL
EURO: 16.0 TL

BU İŞ NEREYE GİDİYOR EFENDİLER? Hakem Mentörü

2 yıl önce
354 kez görüntülendi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir numaralı gündem maddesi elbette koronavirüs salgını. Ancak futbol, her şartta hayatımızda ciddi bir yer kaplamaya devam ediyor. Ligleri askıya alan birçok ülkenin aksine ülkemizde futbol müsabakaları seyircisiz de olsa devam edince, tartışmalar bu ortamda dahi bitmek bilmiyor. Futbol ve tartışma denince de akla gelen ilk tartışma konusu ne yazık ki hakemler oluyor.

 

Süper Lig’de 23. haftanın ardından geride bıraktığımız 26. haftada da birbirinden kritik maçlar vardı ve MHK, hakem atamalarında oldukça zorlandı. Galatasaray – Beşiktaş derbisi için Abdulkadir Bitigen’i uygun gören MHK, ligin ilk iki sırasındaki takımların karşılaştığı Trabzonspor – Başakşehir maçının altından da tecrübesiyle Fırat Aydınus’un kalkabileceğini düşündü. Nitekim maçlar, seyirciden yoksun ve koronavirüs tehdidi altında oynanınca pek de tat vermedi, pozisyon anlamında bizleri tatmin etmedi. Gelin görün ki bazı kesimler, sahadaki futbolun kalitesini bir kenara bırakıp yine hakem konuşmayı başardılar. Ve bunu yaparken de ahlak sınırını bir hayli aştılar!

 

Geçtiğimiz hafta Gaziantep FK – Trabzonspor maçı sonrası Karadeniz ekibinin mensupları ve destekçileri, Hakem Halis Özkahya’yla ilgili akıl sınırlarını zorlayan bir iddia ortaya atmıştı. Özkahya’nın Batman’da öğretmenlik yaparken tayininin Yalova’ya çıkmasını, bir kulüp başkanının sağladığı ve tecrübeli hakemin o yöneticiye diyet borcunun olduğu iddiası bizleri güldürdü ancak birçoklarının aklında soru işaretleri bıraktı. Çamur attılar, izi kaldı yani.

 

Ardından Galatasaray camiasının Mete Kalkavan’ı, merhum babası Ahmet İhsan Kalkavan üzerinden yıpratmaya çalıştıklarını gördük. Eski siyasetçi ve yönetici İhsan Kalkavan, yaklaşık üç yıl önce aramızdan ayrılmıştı. Bu iddiaları ortaya atanlar, karalama çalışmalarını titizlikle yürütenler acaba bir kez olsun kendilerini Mete Kalkavan’ın yerine koyup düşündü mü? Kaybettiği babasının üzerinden algı operasyonlarına maruz kalmak nasıl bir acıdır hissedebilirler mi? Elbette bunların hiçbirini yapamazlar zira bu kadar alçalabilmek ancak vicdansızların işidir.

Son olarak Erman Toroğlu’nun geçtiğimiz günlerde oynanan Trabzonspor – Başakşehir maçı sonrası hem yorumculuk yaptığı televizyon kanalında hem de gazetedeki yazısında Hakem Fırat Aydınus ve VAR Hakemi Mete Kalkavan’a ‘ahlaksız’ diyecek kadar ahlaksızlık içerisinde olduğunu gördük!

 

Allah aşkına bu iş nereye gidiyor efendiler? Hakemlik kurumunu geçtim, sıradan bir insana karşı dahi ailesini, anne babasını, çoluğunu çocuğunu kullanarak çeşitli ithamlarda bulunmak hangi etik kurala, hangi vicdani değere sığar? Hani bu tarz açıklamalar yapan yöneticiler, teknik adamlar, futbolcular artık Etik Kurulu’na sevk ediliyor ya, peki ağzı torba olmadığı için büzemediğimiz yorumcuları Allah’tan başka kime havale edeceğiz? Ve asıl sorulması gereken şu: Hakemlere karşı böyle saldırılar söz konusuyken, dört koldan iftiralar atılırken bu hakemlerin en büyük dayanağı, savunucusu olması gereken dernek ne yapıyor?

 

Bilindiği gibi Mete Kalkavan, FIFA hakemi olmasının yanında TFFHGD Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor. Peki diğer hakemleri bir kenara bırakalım, bir yöneticisine karşı organize şekilde yüklenenlere karşı dernek nasıl bir tepki koydu? Hiç! Eğer bu dernek böyle basiretsiz davranmaya devam edecekse başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Spor Bakanımız olmak üzere yetkililerin devreye girmesi gerekir. Biz buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza seslenelim:

 

Hakemler, futbolun kalitesini yükselten, eğitimleriyle ve duruşlarıyla oyunu izlenebilir kılan en önemli faktördür. Lütfen bu hakemlere sahip çıkın, haklarını yedirmeyin. Onlara karşı yapılan planlı, organize ve sınırları aşan saldırılara karşı da gerekli hukuki tedbirleri alın. Zira belli ki onların sizden başka kimseleri yok!

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık