Reklam
DOLAR: 8.86 TL
EURO: 10.3 TL

Cüneyt Çakır: “Kesinlike seyircisiz olarak başlayacak”

1 yıl önce
134 kez görüntülendi

Cüneyt Çakır: “Kesinlike seyircisiz olarak başlayacak”
Reklam

Türk hakemliğinin yüz akı Cüneyt Çakır, koronavirüs günlerini  değerlendirdi, önemli mesajlar verdi.

Cüneyt Çakır, Türk hakemliğinin dünyadaki yüz akı. FIFA kokartı ile yurt dışında onlarca maçta düdük çalmış, Dünya Kupası’nda ve Avrupa şampiyonalarında üst düzey karşılaşmalar yönetmiş deneyimli bir isim. Mütevazı tarzı, sosyal yaşamı, bilgi birikimi ve disiplini ile gerçek bir profesyonel. Örnek alınması gereken bir rol model.

Dünyayı titreten korona virüs, hepimiz gibi Çakır’ın da yaşamını derinden etkilemiş kuşkusuz. Hayatında neler değişmiş, futbolun geleceğine dair neler düşünüyor, hakem arkadaşları ve Türk toplumuna tavsiyeleri ne olacak, korona günleri nasıl geçiyor merak ettik ve sorduk. Cüneyt hoca da samimiyetle yanıtladı;

-Bir hakem olarak bu süreçte neler yapıyorsun? Günlerin nasıl geçiyor? Sıkılıyor musun? Ne zamandır kendini ve aileni izole ettin? Örneğin dışarı sipariş verdiğinde gelen paketlere önlem alıyor musun? Kaygı duyuyor musun sevdiklerin adına? Psikolojin nasıl etkileniyor?

“Öncelikle salgın sürecinde vefat eden insanlarımıza Allah rahmet eylesin demek istiyorum. Hastalarımıza şifa diliyorum. Dünya genelinde kaybettiğimiz tüm insanlar için büyük üzüntü duyuyorum. Sağlık Bakanlığımızın tavsiyelerini çok önemsiyorum. Şu günlerde yaşantımın tüm anında Covid-19 varken sağlıklı yaşamanın kurallarına uymaya çalışıyorum. Bunu tüm çevremle de paylaşıyorum ve onların da tavsiyelere uymasına özen gösteriyorum. Süreci sağlığımızı koruyarak geçirmek önemli. Geri kalan her şeyi telafi etme şansımız var, olacak, buna inanıyorum. Ama sağlığımızı korumamız gerekiyor. Mart ayı başından beri önlemlerimi sıkı şekilde alıyorum.14 mart cumartesi günü Denizli – Gençlerbirliği maçını yönetip döndükten sonra evden çıkmayarak izolasyona büyük özen gösteriyorum. Bir ayı aşkın süredir hayat böyle sürüyor. Babamı ve ailemin diğer fertlerini bile göremiyorum.

Bana iyi geldi 

Bir kere şunu söylemek lazım. Hiçbir şey yokmuş gibi davranamayız. Ancak evdeyim, sıkılıyorum deme lüksümüz yok. Hayatta kalabilmek adına, sevdiklerimizi, kendimizi korumak adına bu süreçte evde olmalıyız. Sağlık sistemimizi, dışarıda çalışmak zorunda olan emekçilerimizi korumak adına yapmalıyız bunu. Kaldı ki, sıkılarak günler geçmez zaten. O yüzden bu süreçte kendime uğraşılar buluyorum. Kitap okumaya vakit ayırıyorum. Müzik dinliyorum. Eşimle sezonun normal akışı içerisinde birlikte zaman geçirme şansı bulamıyordum. Bu dönemde bolca vakit geçirme şansımız oldu. Hakemler olarak sevdiklerimize vakit ayırmayı bazen ihmal ediyoruz. Kendimizi akışa çok kaptırıyoruz. Açıkçası iyi geldi bana.Fiziksel form durumumu korumak için evde yapabileceğim özel idmanlarıma devam ediyorum. Bizim için hazırlanmış beslenme programlarına uygun şekilde besleniyorum. Hem merkez Hakem Kurulumuzun hem de FIFA ve UEFA’nın bize gönderdikleri özel idman programları var. Onları aksatmadan yapıyorum. Mental olarak zaten her zaman hazır olmak durumundayız. Taktiksel çalışmalarımı artırdım. Bunun için çok sayıda maç, hakem, takım analizi yapıyorum. Dışarı çıkamadığımız için teknoloji vasıtasıyla sıkça siparişlerimiz oluyor. Tavsiye edilen şekilde gerekli dezenfekte işlemlerini yaparak önce içeri alıyorum. Belli bir süreden sonra ikinci kez dezenfekte ederek, kullanıma hazır hale getiriyorum. Ama şunu itiraf edeyim, gelen her poşetin içinden virüs çıkacakmış gibi endişeleniyorum.

Tabii ki kaygılıyım 

Sevdiklerim ve tüm insanlık adına tabii ki kaygı duyuyorum. Ama tavsiyelere uyarak bu zorluğun üstesinden geleceğimizi, virüsün yayılmasını engelleyeceğimize inanıyorum. Evde kalmayı sıkılma olarak görmüyorum. Bunu hep birlikte geçireceğimiz daha güzel günler için bir sabretme süreci olarak görüyorum. Şimdi hem kendimiz, hem sevdiklerimiz, hem de ülkemiz için daha güzel günleri görebilmek adına hep birlikte evde kalmalıyız. Bu inanç, benim psikolojimi güçlü tutmamı sağlıyor.”

-Cüneyt Çakır şu sıkıntılı günlerde Türk halkına ne gibi tavsiyelerde bulunabilir? 

“Devletimiz, bu süreci en az can kaybıyla atlatabilmemiz adına her türlü tedbiri almak için çabalıyor. Bizi sürekli bilgilendiriyor. Bizim de bu tavsiyelere uymamız şart. Kahraman sağlık çalışanlarına teşekkür ederken, onlara her türlü desteği vermemiz gerekiyor. Hem kendi sağlığımızı hem de tüm insanlarımızın sağlığını düşünmemiz lazım. Son sözüm “EVDE KAL TÜRKİYE.”

KAYNAK: milliyet

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık