Reklam
DOLAR: 18.8 TL
EURO: 20.4 TL

Gözlemcinin Kaleminden

Şampiyonlar Ligi Finali – Clement Turpin

UEFA’dan beklenmedik Aksaklık !

Liverpool ile Real Madrid arasında oynanacak olan şampiyonlar Ligi finali başlama saati UEFA tarafından 21:00 olarak belirlenmişti.UEFA ingiliz seyircilerin stata giriş kapısında yaşadığı problemler nedeniyle ilk önce 21:15 sonra 21:33 ve en son 21:36 olarak değiştirdi.UEFA organizasyonlar tarihinde görülmemiş olan bir aksaklık Paris’te gerçekleşti.

Liverpool taraftarlarının olduğu bölüme gerek güvenlik gerekçesi gerekse de fazla sayıda bilet satıldığı iddialarıyla ilgili olarak bu gecikme oluştu.İlerleyen günlerde bunun gerçek sebebini başlama vuruşunu geciktiren olayları öğreneceğiz .
UEFA adına utanç verici bir durum yaşanmış oldu. Organizasyondaki aksaklık Fransa’ya yakışmadı kabul edilemez bir hata olarak futbol camiasına yansımış oldu

Hakem Maça Hakimdi !

Bu gecikmeler Fransız hakem Clement Turpin’i etkilemedi, sakin bir şekilde oyuna başladı,oyun kontrolü elindeydi. Her zamanki klasik şekilde oyuncular sadece oyun oynamaya niyetliliydi. Müsabakanın temposu yüksek seyretti. Üstdüzey Kondüsyona sahip olan Clement Turpin ,sakin kalarak oyunun oynanmasına müsaade etti. Oyunun en önemli kararı 43. dakikada gerçekleşti Real Madrid‘in kazandığı gol kıdemli yardımcı hakemin bayrağı ve var incelemesi sonucunda iptal edildi. Var incelemesi çok uzun sürmesi gol kararı verileceği yönündeki beklentileri arttırdı ancak Real Madrid’li oyuncunun topa son dokunduğu anın ekranlara getirilmemesi nedeniyle sadece savunma oyuncularından iki kere sekmesi ve hücum oyuncusuna gelip gol yaptı algısı yaratıldı. 3 dakika 22 saniye süren VAR inceleme sonunda gol iptal edilmesi doğru karardı. Her zaman tartışma konusu olan bilerek kurtarma mı yoksa bilerek oynamamı tartışmaları burada biraz kafa karıştırıcı geldi.VAR koltuğunda bulunan bir İtalyan üç Fransız var hakemlerinin olayı daha önce çözmeleri gerekirdi


Aynı şekilde 58. dakikada Real Madrid’in kazandığı gol de benzema pasif ofsayt pozisyonundaydı. Ofsayt pozisyonunda olan bir oyuncu ayağını topa uzatmadığı ve rakiplerini etkilemediği için gol geçerli sayıldı herhangi bir jest mimik hareketi olsaydı bu gol de iptal edilebilirdi. Neticede Real Madrid kazanınca hakemin çok tartışılmayacağı hakemin konuşulmayacağı UEFA’nın memnun olacağı bir şampiyonlar Ligi finali yaşandı. VAR’ın bu kadar uzun süren incelemesi pozisyonun zorluğu düşünüldüğünde kabul görür müydü tartışılacaktır. Var eğitmenleri bu konu üzerinde çalışmalarını gözden geçirecektir. Kontrol bu kadar uzun sürmemeliydi ve ayrıca iptal edilen gol de bir penaltı ihtimali nedeniyle bu pozisyonun da kontrol edildiği de gözden kaçmamalı. Disiplin uygulamaları açısından maçın en önemli dakikası 76. dakikada Mane’nin yaptığı hareketti Turpin burada fazla hoşgörülüydü. Akabinde devam eden kararlarında da bu standartını devam ettirerek müsabakayı başarılı bir şekilde tamamladı.


Yukarı Çık